“Keyfi kararlarla hukuk ve anayasa hiçe sayılıyor”

Ufuk Sağlık-Sen üyeleri Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV yazarlarına yönelik yapılan operasyonu protesto etmek amacıyla Adliye Sarayı önünde basın açıklamasında bulundu.

Güncel 24.12.2014, 00:46 24.12.2014, 00:46
521
“Keyfi kararlarla hukuk ve anayasa hiçe sayılıyor”
Ufuk Sağlık-Sen üyeleri Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV yazarlarına yönelik yapılan operasyonu protesto etmek amacıyla Adliye Sarayı önünde basın açıklamasında bulundu.
Çok sayıda üyenin hazır bulunduğu basın açıklamasında konuşan sendika üyelerinden Ali Uyanık, Anayasa ve Evrensel hukuk tarafından güvence altına alınan insanların temel hak ve hürriyetlerinin son dönemde keyfi olarak ayaklar altına alınmasının giderek artmaya başlaması bir yangın misali giderek topluca sarmaya başlaması neticesinde milletin birlik ve bütünlüğünün korunması adına bu hukuksuzlukların baskı ve zulümlerin yanlış olduğunu kamuoyuyla paylaşmak ve özgür basından yana olduklarını ortaya koymak istediklerini dile getirdi.
Adliye Sarayı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında evrensel hukuk ve anayasanın hiçe sayılarak alınan keyfi kararlara karşı olduklarını anlatan Ali Uyanık siyasetçi yakınlarına yapılan torpiller, kamudaki memurların, suç olmasına rağmen, sendikal ayrımlara maruz kalması ve sürgün edilme fobisiyle kamu memurlarının huzurunun kalmadığını söyledi. Her an sürgün edilme psikolojisiyle memurların işini yapamaz hale geldiğini belirten Uyanık, bu baskılar serisiyle nelerin örtbas edildiğinin kamu vicdanı tarafından çok iyi bildiğini söyledi.
17-25 Aralık tarihi arasında Türkiye’de bir asra yetecek kadar yanlış yapıldığını söyleyen Uyanık, bunları yapan iradenin fütursuzca yaptığı yanlış ve hataları söyleme sorgulama durumunda olan medya organlarını da susturmak , sindirmek için her şeyi yaptığını ifade etti. Zaman Gazetesi ve Samanyolu Yayın Grubuna haklar çiğnenerek siyasi bir darbe yapıldığını belirten Uyanık, bu darbenin aslen basın organlarına değil hür akıl ve vicdanlara yapıldığını söyledi.
Yapılanların milleti temsil adına değil, kişisel hesaplaşmalar adına yapılan hukuki olmayan siyasi davalara dönüştüğünü söyleyen Uyanık, “Bağımsız yargının, algı operasyonlarına kapılmadan cumhuriyetin ve anayasanın temel değerlerine dayanarak adaletin bir an önce tecelli ettirilmesini istiyoruz. Basın hürdür, sansür edilemez. Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirler almalıdır.
Hukukun mualiflere karşı kullanılan bir silah haline getirildiğine inanmak istemiyoruz. Maalesef günümüzde muktedirler tarafından açıktan hakim ve savcılara tehdit ve emir yağdırılmaktadır. Herşeye rağmen hukuku ve adaleti şiar edinmiş hakim ve savcılarımızın kimseye boyun eğmeden özgürce adaletin tesisi için çalışmalarını bekliyoruz. Çünkü adalet ve hukukun olmadığı bir toplumda demokrasiden, özgürlüklerden ve insan haklarından söz edilemez. Türk yargısına olan inancımız devam etmektedir. Sulh ceza hakimlerinin verdiği kararların bir an önce düzeltilmesini ve suçsuz insanların tekrar özgürlüklerine kavuşmasını bekliyoruz” dedi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@