“KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın”

Çorum Kamu Emekçileri Cephesi tarafından, KESK üyesi tutsak memurlara dayanışma kartı gönderildi.

“KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın”

Çorum Kamu Emekçileri Cephesi tarafından, KESK üyesi tutsak memurlara dayanışma kartı gönderildi.

08 Aralık 2013 Pazar 21:02
“KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın”

Postane önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Halil Top, “AKP iktidarı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda bugüne kadar yaptığı ve halen yapmak istediği değişikliklere Kamu çalışanlarını adım adım köleleştiriyor” dedi.
Kamu emekçileri cephesinin devrimci sendikacılığı savunduğu ve somut adımlar attığı için AKP’nin hedefi haline geldiğini kaydeden Top, “İş güvencesine sahip çıkmak için basın açıklamaları bildiri afiş ve çadır eylemleri yapmıştır. Meclis önüne yürünmüştür. Emperyalist saldırganlığa karşı alanlarda mücadele etmiş,yoksullukla ilgili kampanyalar düzenlemiştir.
AKP’ nin, 19 Şubat 2013 tarihinde komplolarla düzenlediği saldırısında, AKP’nin kamu emekçilerine yönelik saldırılarına direnen, KESK’e bağlı sendikalarda üye ve yönetici olan Kamu Emekçileri Cephe lilerden (KEC), 181 kişi gözaltına alındı, 74 KESK üyesi tutuklandı. Haklarındaki suçlamalar, saldırının ve tutuklamaların keyfiliğini ortaya koyuyordu” şeklinde konuştu.
KESK üyelerinin, sendikal faaliyette bulunmak, üyesi olduğu sendikalara gitmek ve toplantılarına katılmak, meşru, demokratik basın açıklamalarına katılmak, parasız eğitim ve parasız sağlık istemek, 1 Mayıs’a, 8 Mart’a katılmak, piknik ve tatil yapmak, aşure dağıtmak, gözaltında iken açlık grevi yapmak, önlük giymek, Grup Yorum konseri düzenlemek ve gitmek ve devrimcilerin cenaze törenine katılmak suçlamasıyla tutuklandığını dile getiren Top, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“AKP, 657 sayılı yasada istediği düzenlemeleri yapmak ve direnen memurları hapse atmak için suç uydurmuştur. Torba yasalarla, torba mahkemelerle tüm halkı baskı altına almaya çalışan AKP, devrimcileri susturursa herkesi susturacağı nı hesaplıyor.
31 devrimci memurun tutsaklığı halen devam ediyor. Aynı suçtan yargılanan başka illerdeki devrimci memurlar serbest bırakılırken; İstanbul’daki memurların tutukluluğu keyfi olarak devam ettiriliyor.
KESK’ li tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır. Bugün kamu emekçileri üzerindeki bu baskı eğer biz engel olmazsak yarın artarak devam edecektir. Kamu emekçileri, hiçbir güvencesi olmayan taşeron işçi ile aynı statüye gelecektir. Kazanılmış haklarımıza sahip çıkmazsak, gasp etmelerine sessiz kalırsak yarın sahip çıkacağımız bir işimiz de kalmayacak.” (Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 08.12.2013 21:03