Kentsel dönüşüm için bakanlık lisansı

Çorum’da iki yıldır deneyimli bir ekiple faaliyetlerine Gazi Caddesi Amasyalılar İş Merkezi’nde devam eden İlk Yapı Denetim firması, Bakanlık’tan “kentsel dönüşüm” lisansını aldı.

Güncel 25.02.2014, 23:57 26.02.2014, 00:12
1863
Kentsel dönüşüm için bakanlık lisansı
İlk Yapı Denetim firması sahiplerinden İnşaat Mühendisi K. Gülhan Karagözoğlu, 2011 yılında yapı denetim amaçlı kurulan firmalarının 2014 yılı Ocak ayında Kentsel Dönüşüm Bakanlık lisansını aldığını söyledi. Mimar İlknur Göktepe ile kurdukları İlk Yapı Denetim bünyesinde Makine Mühendisi Yusuf Yücel, İnşaat Mühendisi Servet Sir, Elektrik Mühendisi Hayrullah İşler, İnşaat Mühendisi Mustafa Çelenk, İnşaat Teknikeri Çetin Dülger, Makine Mühendisi İrfan Karasu, Elektrik-Elektronik Mühendisi Serkan Öztürk’ten oluşan deneyimli bir ekiple iki yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan K. Gülhan Karagözoğlu, “Firmamız yaşanabilir kentsel mekanlar üretilmesi, kentlerin modern ihtiyaç ve fonksiyonlar ışığında yenilenmesi, tarihsel dokuya bağlı kalarak modern, teknolojik ve estetik ilkeleri uygulamalarına yansıtan, bünyesinde barındırdığı ve her birisi konusunda uzman, teknik ve idari kadrosu ile sektörün önde gelen firmalarından birisi olup, kentsel dönüşüm teknik ve uygulama hizmetlerini Çorumlulara sunmaktadır” dedi.

Türkiye’nin yüzde 96’sının aktif deprem kuşağında yer aldığını ve yurdumuzda belli periyotlarla sayısız deprem yaşanmasına rağmen 3194 sayılı İmar Yasası ile getirilen denetim faaliyetlerinin yeterince uygulanamadığını hatırlatan İnşaat Mühendisi Karagözoğlu, bunun bir nedeninin de bedeli alınmayan hizmetin sunulamaması olduğunu bildirdi.

Türkiye’de 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan büyük depremlerin ardından yeni arayışlara girildiğini, 4708 sayılı Yapı Denetim Yasası’nın ardından 2012’de “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası”nın çıkarıldığını hatırlatan Karagözoğlu, “Kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi. Ve afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesinde öncelikli hedef, can ve mal kayıplarını önlemek olarak belirlendi. Kentsel dönüşüm aynı zamanda; hayat kalitesini arttırmış, enerji tasarrufuna ve çevreye duyarlı yerleşim alanları oluşturmayı amaçlamaktadır” diye konuştu.Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki aldıklarını hatırlatan Karagözoğlu, kentsel dönüşümün ilk adımının binanın risk tespitinin yapılması olduğunu, bu tespitin de maliklerin tapu ve kimlik fotokopisi ile yapacakları müracaatın firmalarına yapılmasıyla başladığını kaydetti.

Kanun hükümlerinden faydalanılabilmesi için malikler tarafından Bakanlık lisansı verilen kurum veya kuruluşlara risk tespitinin yaptırılmasının şart olduğunu anlatarak yapılan işlemler, kredilendirme, kira yardımı, kanunu müteahhitlere sağladığı kolaylıklar hakkında da bilgi sunan İnşaat Mühendisi Karagözoğlu, daha ayrıntılı bilginin Yeniyol Mah. Gazi Cad. Amasyalılar İşmerkezi No:5/9-10 adresinden veya 202 01 66 numaralı telefon ile http://www.corumilkyapidenetim.com adresinden alınabileceğini bildirdi.
(Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
10°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@