Kenan Taşkın: “2015 yılında eğitim sorunları azalmadı”

Kısa adı AES olan Anadolu Eğitim Sendikası Çorum İl Eğitim Sekreteri Kenan Taşkın 2015 yılını eğitim öğretim açısından değerlendirdi. Kenan Taşkın, “2015 yılı sorunlarımızın azaldığı bir yıl olmadı.” dedi.

Kenan Taşkın: “2015 yılında eğitim sorunları azalmadı”

Kısa adı AES olan Anadolu Eğitim Sendikası Çorum İl Eğitim Sekreteri Kenan Taşkın 2015 yılını eğitim öğretim açısından değerlendirdi. Kenan Taşkın, “2015 yılı sorunlarımızın azaldığı bir yıl olmadı.” dedi.

03 Ocak 2016 Pazar 22:47
Kenan Taşkın: “2015 yılında eğitim sorunları azalmadı”

Ülkenin eğitim durumunun iyileşmemesi ve kısa sürelerle sistem değişikliğine gidilmesinin eğitimi yap-boz tahtasına çevireceğini belirten AES İl Eğitim Sekreteri Kenan Taşkın 2015 yılında da idarecisi, öğretmeni, memuru, hizmetlisi ve atama bekleyen öğretmeniyle eğitim sorunlarının farklılaşarak devam ettiğini kaydetti.
Kenan Taşkın açıklamasında şu ana konulara değindi:

Norm kadro mağduriyetleri çözülmeli
Eğitim sistemimizin yeniden şekillendiği 4+4+4 sisteminde plansız yapılan uygulamalar neticesinde dönüşen okullardaki öğretmenlerin norm kadro sıkıntısı hala devam etmektedir. Düz liseden Anadolu liselerine dönüşen okullarda bakanlığın sınava giren ve kazanan öğretmenleri kendi okulunda kadroya almamasından dolayı öğretmenler her norm güncellemesinde mahkeme kapılarında kalmaktadır.

Uzman öğretmenlik sınavı yapılmalı
2007 yılında yapılan ve bir daha yapılmayan uzman öğretmenlik sınavı aradan geçen onca yıla rağmen hala yapılmadı. O tarihte çeşitli gerekçelerle sınava giremeyenlerin hakkı onlara verilmedi. Bu zamana kadar uzman öğretmenin maaş farkından yararlanamadılar ve bu büyük adaletsizlik okullardaki çalışma barışını da bozdu.

Memur güvencesi tehdit altında
2105 yılında hazırlanan yeni 657 DMK’da yapılmak istenen değişiklik memurun iş güvencesi değil memur güvencesi tehdit altındadır. Devlette memur olmadan ve memurun güvencesi olmadan devlet işlerinin sağlıklı yürütülmesi mümkün değildir.

Öğretmene şiddet arttı
2015 yılı içinde öğretmenin itibarsızlaştırılması, kıyafeti yüzünden toplum içinde azarlanması ve kendi güvenliğini sağlayamaz duruma gelmesi ile uğradığı şiddette hatta ölümle sonuçlanan saldırılarda artış oldu. Öğretmenler gerek öğrenci gerekse velilerin saldırıları ile karşılaştılar. Alo 147 şikâyet hatları ile öğretmenin hedef haline getirildiği bir eğitim ortamında istenen verim elde edilemez.

Nöbet görevine verilecek ücret düşük
Toplu sözleşmelerde karara bağlanan ve aylık 98 TL olan nöbet ücreti yapılan görevin karşılı olmamıştır. Tutulan saat kadar ücret verilmelidir. Ayrıca nöbet isteğe bağlı olmalıdır. Sendikamızın hukuki mücadelesi sürmektedir.

Hafta sonu kursları sorunlu
Sınav sisteminde okulların ön plana çıkarılması girişimleri olumlu bir yaklaşım olmakla beraber hafta içi ve sonu hazırlık kursları istenilen verimliliğe henüz ulaşamamıştır. Talep edilen her dersten kurs açılması yönünde gerekli tedbirlerin alınmalıdır. Öğrencilerin tercih ettikleri öğretmenle kurs açılması için yeterli sayıya ulaşılamamışsa, kurs açılabilecek öğretmen sayısının birden fazla olması durumunda öğrencinin tercihi yeniden alınmalıdır. Gerekli araçlar sağlanmalıdır.

Ücretli öğretmenlik son bulmalı
Ücretli öğretmenlik adı altında öğretmenin emeğinin sömürülmesi maalesef 2015 yılında da giderilememiştir. Aynı emeği ve fedakârlığı gösteren öğretmelerimizin bu durumu en kısa zamanda giderilmeli mesleki kazanımları verilmelidir.

Atanamayan öğretmenler dağ gibi büyüyor
2015’te 320 bin atanamayan öğretmenin var olduğu bir ülkede eğitim politikalarının düzenli olmadığı açıktır. Okullarda 120 bin öğretmen ihtiyacının olduğu düşünüldüğünde öğretmen yetiştirme stratejisinin olmadığı gayet açıktır.
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 03.01.2016 22:48