Kenan Nuhut: “Dünya kenti Çorum için geliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, 21. yüzyıla yakışan bir Çorum için, betonlaşmadan kentleşen bir model kent kurmak için bir dizi projeler hazırladıklarını belirterek, Çorum’u dünya kenti, marka kent yapacaklarını vurguladı.

Güncel 13.03.2014, 22:21 13.03.2014, 22:24
812
Kenan Nuhut: “Dünya kenti Çorum için geliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, 21. yüzyıla yakışan bir Çorum için, betonlaşmadan kentleşen bir model kent kurmak için bir dizi projeler hazırladıklarını belirterek, Çorum’u dünya kenti, marka kent yapacaklarını vurguladı.

Anitta Otel’de düzenlediği basın toplantısında projelerini açıklayan Kenan Nuhut, “Demokratik yaşamın gereği olarak bu projeleri öncelikle size soracağız. Sizin onay vermediğiniz hiçbir çalışmayı yapmayacağız, istemediğiniz hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz. Projelerimizi Çorum’un alt yapısını, malzemesini, işçisini, mimarını kullanarak yapacağız. Dışarıdan ithal hiçbir malzeme kullanmadan Çorum özelini kullanacağız” dedi.

“ÇORUM FARKLI BİR KİMLİĞE BÜRÜNECEK”
Belediye Başkanı seçilmesi halinde uygulayacağı projeler hakkında bilgiler veren Nuhut, muhtar dostu belediye anlayışı ile mahalle muhtarlarının kendi aralarında seçeceği üyelerden oluşan bir Muhtarlar Konseyi ile yönetim erkini paylaşacaklarını söyledi.

Projeleri gerçekleştirirken Avrupa Birliği fonlarını etkin şekilde kullanacaklarını bildiren Nuhut, uluslararası fonların sağlık, tarım, kültür, sanat, eğitim, gençlik ve entegrasyon fonları gözeterek yapılacak projeler ile Çorum’un farklı bir kimliğe bürüneceğini ve yatırımlara kavuşacağını kaydetti. Belediyenin gıda paketi ve yakacak desteğinin insan onuruna yakışır bir biçimde devam edeceğini ve daha geniş kesimleri kapsayacağını bildiren Nuhut, iftar çadırı geleneğinin de süreceğini söyledi.

“ÖĞRENCİYE ÇORBA, ÇOCUKLARA SÜT”
Belediyenin sosyal yardımlarının toplumun tüm kesimlerine artarak devam edeceğinin altını çizen Nuhut, üniversite öğrencileri için sabahları çorba desteği, çocuklara da süt desteği sağlayacaklarını açıkladı.

Nuhut, “Çorba durağı ile üniversite öğrenci yurtları önünde özel olarak dizayn edilmiş araçlarla sabah saatlerinde öğrencilere çorba ikram edilecektir. Öğrencilerin yanı sıra vatandaşların da yüzünü güldüren çorba ve ekmekten tüm hemşehrilerimizin faydalanması sağlanacaktır. Ayrıca 0-5 yaş grubunda çocuğu olan her aileye süt desteği verilecek. 14 mahallede kapı kapı dolaşarak süt dağıtımı yapılacaktır. Süt yardımı projesi çerçevesinde muhtarlar aracılığıyla belirlenen çocuklara iki haftada bir olmak üzere haftalık iki litre süt verilecektir” dedi.

Belediyenin engelli sandalyeleri ve hasta karyolaları dağıtımı olacağını da bildiren Nuhut, 14 mahallenin tümüne de kültür merkezleri ve sosyal yaşam kampusü kuracaklarını duyurdu. Çorum Meslek Edindirme Kursları (ÇORMEK) hakkında da bilgiler veren Nuhut, Çocuk ve Gençlik Merkezi faaliyetlerinden de söz etti.

Engelli Eğitim Merkezi, Güçsüzlerevi, Kadın Danışma Merkezi, kadınlar için kent ve turizm turu, Sağlıklı Yaş Alma Merkezi projelerini özetleyen Nuhut, sosyal destek, kent yaşamına destek, spor desteği, kreş gibi birçok alanda desteklerinin olacağını ifade etti.“İNSANIN DOĞUMUNDAN ÖLÜMÜNE YANINDAYIZ”
Camilerin ve cemevlerinin rehabilitasyonu ve çevre düzenlemesini sağlayacaklarının altını çizen Nuhut, insanların cenazelerinde de, doğumlarında da yanlarında olacaklarını ve her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

İstihdam araştırma ve işe yerleştirme ofisleri de açacaklarını anlatan Nuhut, sivil toplum kuruluşlarının geliştirilmesi için de ayrıca bir projelerinin olduğundan söz etti. “İtfaiye grup binaları yapılacak. Dereleri ıslah edecek, arıtma tesisleri kuracağız. Elektrik şebekesi tamamen yeraltına alınacak” diyerek projelerini sıralayan Nuhut eğitim projeleri hakkında da bilgi vererek gençlere kucak açacaklarını, onların geleceğini garanti altına alabilmek için her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

Nuhut, “Sanatı ve okumayı sevdireceğiz. Gezici sanat otobüsü okullarda olacak. Okullarda sporu destekleyip geliştireceğiz. Çocuklar için kış günlerinde giysi yardımları yapılacak. Yaz okulları oluşturulacak. Okuduğumuz kitapları Belediye Kent Kütüphanesi aracılığı ile paylaşacağız” şeklinde bilgi verdi.

Sağlık alanındaki bazı projelerini de paylaşan Nuhut, gezici diş tarama ekipleri oluşturacaklarını, organ bağışı kampanyaları düzenleneceğini, haşere ve kene ile etkin mücadele edileceğini, temiz ve yaşanabilir bir kent oluşturulacağını kaydetti. Tarım projeleri hakkında da özet bilgiler sunan Nuhut, organik tarımı destekleyip geliştireceklerini anlatarak, “Bahçe atıkları geri dönüştürülecek. Ağaçsız yol ve cadde olmayacak” ifadesini kullandı.

Nuhut, uygulayacakları projeler ile Çorum’un gerçek anlamda bir turizm ve spor kenti olacağının altını çizdi.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
11°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@