Kazak öğrencileri ÇESOB ağırlıyor

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç ve ÇESOB Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.

Güncel 31.03.2014, 00:47 31.03.2014, 01:48
1040
Kazak öğrencileri ÇESOB ağırlıyor

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç ve ÇESOB Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmeye Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Evkuran, İskilip MYO Müdürü Doç. Dr. Muammer Cengil, Yrd. Doç. Dr. Yakup Coştu ve Kazakistan’dan üniversiteye eğitime gelen lisansüstü öğrencileri katıldı.

Kısa bir süre önce akademik işbirliklerinde bulunmak üzere Kazakistan’a giden Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Astana ve Almatı şehirlerinde düzenlenen Uluslararası Eğitim Fuarı sonrasında Kazakistan Yabancı Diller Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli ile yapmış olduğu görüşmeler sonrasında; iki üniversite arasında imzalanan ikili işbirliği protokolü kapsamında 20 tane yabancı uyruklu lisansüstü öğrencisi Çorum’a geldi. Öğrenciler ÇESOB misafirhanesinde ağırlanacak.

ÇESOB Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Alkan, Ahi Evran geleneğinin modern anlamda günümüzde ÇESOB ile devam ettiğine dikkat çekerek, ÇESOB yetkililerinin Kazakistan’dan üniversiteye eğitime gelen yabancı uyruklu öğrencileri hiç sorgulamadan, tereddütsüz bir şekilde kapılarını açtıkları için teşekkür etti.

Üniversitenin tüm paydaşları ile yaptığı işbirliği sonucunda oluşan bu güç birliğinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, “Biz bu öğrencilerimizi yabancı olarak değil kardeş olarak görüyoruz, bu öğrencilerimiz bizim ata yurdumuzdan, ana yurdumuza gelen kardeşlerimizdir, bu öğrencilerimizle/kardeşimizle ortak kültüre, ortak tarihe sahibiz” dedi.

Ahi Evran geleneğinin önemine dikkat çekerek ÇESOB yetkililerinden yabancı öğrencilerle ortak projeler üretmesini talep eden Rektör Prof. Dr. Alkan, yabancı uyruklu öğrencilere de ÇESOB’un her sektörden temsilcisi olduğunu belirterek gerçekleşen bu görüşmelerin, ticari ortak işbirliklerine dönüşmesini umut ettiğini açıkladı.ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç da Rektör Prof. Dr. Alkan’ın üniversiteye geldiği günden bu güne STK’larla iç içe olduğunu ve oluşan bu birliktelik sayesinde üniversitede güzel gelişmelerin yaşandığını açıkladı. Kılıç, ÇESOB misafirhanesinde ağırlanmakta olan öğrenciler için “Onlar bizim kardeşlerimiz, her zaman başımızın üstünde yeri var. ÇESOB’un sofrası, kapısı her zaman öğrencilerimize açık, yeter ki üniversitemize öğrenci gelsin. Bizler gerekirse bu kardeşlerimizi evlerimizde de ağırlarız” diye konuştu.

ÇESOB Başkanı Kılıç, yabancı uyruklu öğrencilerle yapılan görüşmelerin ticari hayatlarında da güzel ufuklar açacağına inandığını belirterek, Rektör Alkan’a teşekkür etti.

Kazakistan’dan Hitit Üniversitesi’ne eğitime gelen yabancı uyruklu lisansüstü öğrenciler de gördükleri Türk misafirperverliği ile Çorum’da kendi yerleri gibi çok rahat yaşadıklarını ve Çorum’dan çok memnun ayrılacaklarını belirtti. “Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur” atasözünü dile getiren öğrenciler “İnşallah ortak projeler gerçekleştirerek bu süreci devam ettiririz” dediler.

Prof. Dr. Alkan, yapılan görüşme sonrasında yabancı uyruklu öğrencilerle genel değerlendirme toplantısı yaparak, iki üniversite arasında yapılabilecek işbirliğine ilişkin konuları ele aldı.
(Selda FINDIK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@