“Kaza azalınca sigorta primleri de düşecektir”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, trafik kazalarının azaltılmasına ilişkin yapılan çalışmaları desteklediklerini söyledi.

Güncel 23.09.2017, 00:23
616
“Kaza azalınca sigorta primleri de düşecektir”

Bakanlıkların bu konudaki çalışmalarına destek verdiklerini belirten Palandöken, “Çünkü kazalar ne kadar azalırsa trafik sigorta fiyatları o oranda düşer” diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığı tarafından tavan fiyat uygulamasına rağmen zorunlu trafik sigortası primlerinin halen vatandaşa yüksek geldiğini vurgulayan Palandöken, “Zorunlu trafik sigortası primlerinin düşmesi kazaların azalmasından geçiyor. Kazaların azaltılmasına ilişkin hükümet ve ilgili bakanlıklar tarafından atılan olumlu adımları destekliyoruz. Toplumun tüm kesimleri bir araya gelerek bu konuda ortak politikalar üretmelidir” dedi.

“UFAK TEFEK KAZALAR RAPOR EDİLMEMELİ”

Sigorta şirketlerinin trafik kazaları nedeniyle ödenen hasarın miktarına bakmayıp kaza sayısının istatistiğini tuttuğunu ifade eden Palandöken, “Şehir içindeki küçük çaplı trafik kazalarında vatandaşımız çoğu kez bilinçsizce hareket ederek sigorta şirketinden tazminat alma yolunu tercih ediyor. Oysa ufak tefek hasarların olduğu kazalarda, aracın tamir masrafı, sigorta priminin artışından daha düşük kalabiliyor. Bu nedenle çok küçük çaplı hasarlarda vatandaşlar hemen sigorta şirketine başvurmak yerine hasarın bedelini ve sigorta priminin ne kadar artacağını çok iyi araştırmalılar” ifadelerini kullandı.

“TİCARİ ARAÇLAR TECRÜBELİ ŞOFÖRLERCE KULLANILMALI”

Trafikte diğer taşıtlara göre çok daha uzun süre kaldığı için kaza riskinin ticari araçlarda daha yüksek olduğunun altını çizen Palandöken, “Ticari araçlarda kaza riski diğer taşıtlara göre daha yüksek. Bu nedenle ticari araç sahipleri araçlarını kullanacak şoförleri çok iyi seçmeliler. Özellikle şoförlük eğitimi olan ve tecrübeli şoförlerin seçimi çok önemli. Ticari araç şoförlerinin normal ehliyet sahibi olanlara göre daha uzun süreli ve detaylı bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Bu eğitimler kaza sayısını da azaltacağı gibi insan canını da koruyacaktır” şeklinde konuştu.

(Bülent USLU)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
sisli
banner303
banner364
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@