“Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere sahip çıkalım”

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken; kültürümüze has, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Nakkaşlıktan kilitçiliğe, yorgancılıktan çömlekçiliğe 10 meslek dalında 123 farklı dalda, kaybolmaya yüz tutmuş mesleğimiz var. Bu mesleklere sahip çıkmak, kaybolmalarına engel olmak, hem kültürümüze sahip çıkmak hem de ekonomimize katkıda bulunmaktır.” dedi.

Güncel 23.10.2018, 21:50
475
“Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere sahip çıkalım”

Kaybolmaya yüz tutan mesleklere sahip çıkılmasının önemine dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Anadolu’dan Doğu’ya tüm bölgelerimizde, çok eskilerden kalma, birer kültür mirası olan, hammaddelerine göre ahşap, cam, deri, hayvan ve bitki atıkları, iplik/tekstil, maden, taş, toprak, gıda ve ham maddesi karışık olan el sanatları olarak 10 farklı meslek dalında 123 kaybolmaya yüz tutmuş meslek var. Kaybolmak üzere olmalarının en büyük sebebi elbette teknolojiye yenik düşmeleri. Gelişen ve değişen dünyada her şeyin makineler ile fabrikasyon üretim ile olması bu meslekleri günümüzde bitirme noktasına getirdi. Halen baba mesleği icraatta bulunan esnaf ve sanatkârlarımız mevcut. Bu mesleklere sahip çıkmak Osmanlı ve öncesinden bu yana süregelen mirasımıza da sahip çıkmaktır. Çevremizde gördüğümüz duyduğumuz zaman onlara destek olup alışveriş yapmamız ve tamamen yok olmalarına engel olmamız lazım.” diye konuştu.

“KAYBOLAN MESLEKLERE FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ SÜREKLİ OLMALI”

Yüzde 100 faiz indirimli kredi desteğinin sürekli sağlanmasıyla, kaybolmaya başlayan meslekleri yaşatmanın mümkün olabileceğini kaydeden Palandöken, “AVM’lerde esnafa yüzde 5, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere yüzde 3 yer ayrılması yasa ile zorunlu hâle gelmişti. AVM’lerde şu an kaybolmaya yüz tutmuş meslek sahipleri rayiç bedelin 4’te 1’i üzerinden kiralama yapma hakkına sahip. Fakat bu oran, bu mesleği icra eden esnaf ve sanatkârımız için yine de yüksek. Yüksek olması nedeniyle de AVM’lere giremiyorlar, kira bedelinin yanı sıra AVM’nin aidatı gibi birçok kalemde ödeme olması onları zorluyor. Dolayısıyla yasa da tam anlamıyla uygulanamıyor. Öte yandan hibe desteği almadıklarına dair KOSGEB’den yazı getiren kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olan esnaf sanatkârlar, 2015 yılından bu yana banka kredileri için başvurduğunda yüzde 100 faiz indirimi alabiliyor. Bu desteğin sürekli hâle gelmesi, bu meslekleri yaşatmak için en önemli adımlardan birisidir.” şeklinde konuştu.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@