“Katılımcı sendikacılığın adresiyiz”

Demokrat Eğitimciler Sendikası Çorum İl Temsilcisi İbrahim Bıçak, değişen ve dönüşen dünyada yeni ve gelişmiş sendikacılığın, ideolojileri değil insanı merkeze alan katılımcı sendikacılığın adresi olabilmek için var güçleri ile çalıştıklarını belirtirken, itibarsızlaştırılmış, hedef ve amacından uzaklaşmış, yozlaşmış ve şaibelerle anılır olmuş sendikacılığın son durağına gelindiğini söyledi.

Güncel 23.02.2016, 01:19 23.02.2016, 02:20
413
“Katılımcı sendikacılığın adresiyiz”

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Çorum İl Temsilciliği aylık olağan istişare toplantısını 20 Şubat Cumartesi günü temsilcilik bürosunda gerçekleştirdi. İl Başkanı İbrahim Bıçak’ın başkanlık ettiği toplantının ana teması “Sendikal Örgütlenme ve Değişen Stratejiler” oldu.
DES Çorum İl Temsilcisi İbrahim Bıçak, “Yıllarca hak, hukuk ve emek konusundaki kutsal ve erdemli söylemlerin altını oyanlara karşı çıkmak, örnek olmak bize düştü.” diye konuştu.
Değişen ve dönüşen dünyada yeni ve gelişmiş sendikacılığın, ideolojileri değil insanı merkeze alan katılımcı sendikacılığın adresi olabilmek için var güçleri ile çalıştıklarını belirten Bıçak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Günümüzde sendikalar ideolojik felsefelerden hareket ederek örgütlenme yolunu tercih etmektedirler. Mevcut sendikaların büyük bir çoğunluğu bir siyasi partiye olan yakınlıklarıyla tanınmaktadır ve bu hiyerarşik ilişkinin sağladığı avantajlardan yararlanmaktadırlar. İdeolojileri merkeze alan sendikaların birbirilerine karşı sergiledikleri olumsuz tutumlardan dolayı eğitim sisteminin ve çalışanlarının sorunlarına odaklanılamamaktadır. Eğitim ordusu, siyasi ve ideolojik angajmanlardan kurtulursa asla yenilmeyecek en büyük güç, yenilmez bir örgüttür. Eğitim sendikalarının siyaset üstü olması gerektiğini, sürtüşmelerin ve hasmane tavırların bir kenara bırakılması gerektiğini düşünüyoruz.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@