Katı atık projesinde imzalar atıldı

Çorum Belediyesi, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yapımı için ihaleyi kazanan yapım ve müşavirlik firması ile sözleşme imzaladı. Toplam 60 Milyon TL’ye mal olacak Katı Atık Bertaraf Tesisi 2017 yılında tamamlanıp hizmete girecek.

Güncel 14.02.2016, 00:59 14.02.2016, 01:01
1282
Katı atık projesinde imzalar atıldı

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Enviroplan S.A Firması takım lideri Theofanis Lolos, Yapım işi yüklenici firma İSTAÇ Proje Müdürü Osman Bedri Başlılar ve teknik personelin de hazır bulunduğu yer teslim imza töreninde konuşan Başkan Külcü, Çorum Belediyesi’nin dev bir projeyi daha hayata geçireceğini kaydederek “Projemiz şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.
Çorum Belediyesi’nin uzun yıllardan beri hazırlıkları devam eden ve imzaladıkları Katı Atık Bertaraf Tesisinin şehrin geleceği acısında önemli bir proje olduğunu ve çalışmaların fiilen bugünde itibaren başlayacağını söyledi.
Hazırlıkları devam eden çevre yatırımları ve projelerinin birçok kesimin dikkatini çektiğini, bu çalışmalara pek çok belediyenin gıpta ile baktığını söyleyen Başkan Külcü, “Çevre projelerimiz arasında Katı Atık Bertaraf Tesisi ile birlikte rüzgâr enerji projesi, atık pil ve atık yağ toplama projeleri de var.”dedi.

ÇÖPTEN 1 MEGAWATT ELEKTRİK ÜRETİLECEK
Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yapımına başlanan katı atık tesisinde metan gazını toplamak için gaz toplama kollektör hatları çekileceğini söyledi.
Aynı zamanda mevcut çöp toplama bölgesinde (Karapürkçek) gaz ölçümleri yapacaklarını ve yeterli gaz çıkması halinde buradan çıkan gazın da toplama hatlarına aktarılacağını vurgulayan Başkan Külcü, “Toplanan gazlardan daha sonra 1 Megawattlık enerji üretmeyi hedefliyoruz. Ayrıca tesiste evsel ve bahçe atıklarından gübre de üretebilecek” şeklinde konuştu.
Enviroplan S.A Firması takım lideri Theofanis Lolos ziyarette yaptığı konuşmada, müşavir firma olarak yurtiçi ve yurt dışında bu tür projeler yaptıklarını ifade ederek, “Bazı yapısal ve rehabilitasyon işlerde projelerimizi hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacağız. Yapım ihalesini alan İSTAÇ firması da alanda çalışmalarına başlamış olacak. Ekipman alımlarımızı Tesisteki araçlar, geri kazanımdaki araçlar, istasyonlardaki taşıma araçları ve sokaklara konacak olan 2 bin adet çöp ayrıştırma kutuları ve taşıyıcı araçları olarak dört aşamada yapacağız.” diye konuştu.
İhaleyi alan firma olan İSTAÇ adına konuşan Proje Müdürü Osman Bedri Başlılar ise “Avrupa Birliği ile daha önce çalışmalar yaptık. Gerekli gayretleri göstererek projeyi zamanın da bitirerek teslim edeceğiz. 19 ayda içinde tamamlamayı hedefliyoruz. İmza törenimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.HAŞERE OLUŞUMU AZALACAK
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, vahşi depolama bölgelerinin haşere oluşma noktalarından olduğunu vurgulayarak “Katı Atık Projesi ile bununda önüne geçmiş olacağız. Düzenli depolama sistemi ile çöplerin üzeri kapatılacak ve haşere oluşumu böylece buralarda son bulacak. Depolama alanından sızan sular için arıtma tesisi yapılacak. Merkez ve ilçelerde yapılacak bu çalışma ile çevre, doğa ve yer altı suları korunmuş olacak.” dedi.

TESİS İLÇELERLE BİRLİKTE KULLANILACAK
Çorum Belediyeler Çevre Birliğine üye olan ilçe belediyeler bu proje ile vahşi depolamadan düzenli depolama sistemine geçecek diyen Başkan Külcü; "Ayrıştırma sistemi ile çöpler ayrıştırılacak. Bu sayede çöplerin çevreye zararı engellenecek ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Birliğe üye ilçelerdeki çöpler için Laçin, İskilip, Alaca ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere dört adet transfer istasyonu kurulacak ve tırlar vasıtası ile çöpler merkeze taşınacak. Çorum merkezdeki ve ilçelerdeki mevcut vahşi çöp depolama alanları rehabilite edilerek kapatılacak. Çok küçük olan çöp sahaları da en yakın rehabilite edilmiş çöp sahasına taşınacak."diye konuştu.

Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@