Kargı’nın tarihî un değirmeni canlandırılıyor

Kargı Belediyesi, Çayır mevkiinde bulunan ve Padişah IV. Murat'ın eşi Mihri Hatun tarafından 1200 yılında yaptırıldığı tahmin edilen tarihî un değirmenini ilçe turizmine kazandırıyor.

Güncel 23.04.2018, 19:12
547
Kargı’nın tarihî un değirmeni canlandırılıyor

Müteahhitliğini Raşit Erdoğan'ın yaptığı un değirmeni, organik un üretimiyle ilçe halkına hizmet vermeye hazırlanıyor.

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, “Tarihi değerlerimize her zaman sahip çıkmalıyız. Asırlık un değirmenimizi orijinaline uygun tekrar inşa ederek ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız. Allah'ın izniyle un değirmenimiz faaliyete geçtiğinde organik unumuzu marka hâline getirmeyi düşünüyoruz. Aylar süren istişarelerimiz ve incelemelerimiz sonucu çayır mevkiimizin de sembolü hâline gelecek değirmenimiz görüntüsü ve üretimiyle ilçemize değişik bir renk katacak. İki kat yapmayı plânladığımız un değirmeninin alt katında üretim, üst katını ise kafe yaparak doğal manzara karşısında organik unumuzdan ürettiğimiz mamulleri halkımızın damak tadına sunacağız.” diye konuştu.

Ardından bahar mevsiminin gelmesiyle hayvancılığa destek vermek amacıyla çayır mevkiinin uygun yerlerine yapılan çok teşekküllü su oluklarını inceleyen Başkan Şen, “İlçemiz için büyük bir avantaj olan çayır mevkiimiz bilindiği gibi hayvancılık için büyük bir destektir. Bizler de bahar mevsiminin gelmesiyle çayırımızın uygun bölümlerine çok teşekküllü su olukları yaparak hayvancılığa destek vermek istedik.” dedi. (İbrahim EFE)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:34
Güneş 06:59
Öğle 12:29
İkindi 15:21
Akşam 17:49
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@