Kargı yaylalarında biyolojik çeşitlilik araştırılıyor

Hitit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3. sınıf öğrencileri beraberlerinde Yrd. Doç. Dr. Emre Avcı ve Yrd. Doç. Dr. Şafak Bulut koordinatörlüğünde Kargı yaylaları ve çevre lokasyonunda biyoçeşitlilik arazi çalışmaları yaptı.

Güncel 08.12.2017, 00:00
856
Kargı yaylalarında biyolojik çeşitlilik araştırılıyor

Yapılan uygulamalı eğitim kapsamında biyolojik çeşitliliği ile ön plana çıkan Kargı ve çevresindeki dağlık alanlarda teorik bilgilerini pratiğe dökme şansı bulan öğrenciler için önemli bir deneyim olduğu belirtildi.

Arazi gezisi öncesinde Kargı’da biyoçeşitliliği hakkında Yrd. Doç. Dr. Şafak Bulut tarafından bir sunum yapıldığı, daha sonra arazi çalışmaları esnasında alana foto kapanlar kurulduğu, yaban hayvanlarının arazide bıraktığı izler ve yuva delikleri gibi alanda bulunduklarına dair kalıntılarının incelendiği ve kuş gözlem çalışması yapıldığı da kaydedildi. Eğitimde öğrenciler Bozayı, kurt, kaya sansarı ve tilki izlerini alanda tespit ettiler.

Avcı ve Bulut koordinatörlüğünde yapılan çalışmada akarsu ve göller gibi sulardan mikrobiyolojik canlıların tespit edilmesi için su numunelerinin alınma tekniklerini de öğrenen öğrenciler iki günlük programda doğal ekosistemi yerinde inceleme ve değerlendirme fırsatı bulmalarının yanında Kargı’nın doğal güzelliklerini de görme fırsatı buldu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@