Karakeçili kentsel dönüşüm bekliyor

30 Mart’ta yapılan yerel yönetim seçimlerinde Karakeçili Mahallesi Muhtarlığı’na seçilen Mehmet Aydın, kentin merkezinde yer alan mahallelerinin fazla sorununun bulunmadığını söylüyor.

Karakeçili kentsel dönüşüm bekliyor

30 Mart’ta yapılan yerel yönetim seçimlerinde Karakeçili Mahallesi Muhtarlığı’na seçilen Mehmet Aydın, kentin merkezinde yer alan mahallelerinin fazla sorununun bulunmadığını söylüyor.

15 Temmuz 2014 Salı 22:09
Karakeçili kentsel dönüşüm bekliyor
30 Mart’ta yapılan yerel yönetim seçimlerinde Karakeçili Mahallesi Muhtarlığı’na seçilen Mehmet Aydın, kentin merkezinde yer alan mahallelerinin fazla sorununun bulunmadığını söylüyor.

Karakeçili Mahallesi’nde kentsel dönüşümün başladığını ifade eden Muhtar Aydın, Fatih Caddesi’nde bulunan Yuvam Apartmanlarının kentsel dönüşüm projesi ile yıkıldığını belirterek, “7 bloktan oluşan, mahallemize ve şehrimize yakışmayan 100 Evler Sitesi’nin de yıkılmasını istiyoruz. Her biri tertemiz ve modern binalar arasında kalmış bu metruk binaların da biran önce kentsel dönüşüme tabi tutulması gerekiyor. Kentsel dönüşüm ile yıkılan binalar 18 ay içinde tamamlanmak zorunda. Bu sürede tamamlanmazsa mülk sahiplerine geciken her ay için müteahhitler para ödemek zorunda” diyor.

Karakeçili Mahallesi’nin Katık Pazarı olarak bilinen alandan başlayıp Gazi Caddesi’nden İl Jandarma Komutanlığına, oradan da Fatih Caddesi’ne kadar uzandığını belirten Aydın, “Dörtgen prizma şeklindeki bu alan gerek mimarisi gerek altyapısı ile Çorum’un diğer mahallelerine örnek oluşturuyor. Karakeçili Mahallesi Çorum’un 14 mahallesi arasında en sorunsuz mahallesi. 4650 seçmeni olan mahallemiz hem küçük hem de merkezi olmasından dolayı kayda değer önemli bir sorunu yok. Mahalle sakinlerimizden de pek şikayet gelmiyor” şeklinde konuştu.

“ALTYAPIDA SORUNUMUZ VAR”
Mahallelerinin Çorum’un 14 mahallesi arasında küçüklük bakımından 9. sırada bulunduğunu ifade eden Aydın, “Mahallemizin gerek altyapı gerek yapılaşma bakımından kayda değer pek sorunu yok. Lakin İl Jandarma Komutanlığı ile Hamit Kaplan Caddesi arasında kalan Bayındır 1, 2 ve 3. sokaklarda altyapı sorunumuz var. Elektrik direklerinin yeraltına alınması ve Bayındır Sokaklara yağmursuyu mazgallarının yapılması gerekiyor” diyerek, kaldırım kenarlarına araç parkının yapılmasından dolayı da yağmurlu günlerde vatandaşların yol ortasında biriken suda yürümek zorunda kaldıklarını dile getiriyor.

“ÇOK KATLI OTOPARK İSTİYORUZ”
Yıkılan Kültür Sitesi’nin çevresinde bulunan metruk binaların yıkılarak kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeniden yapılması gerektiğini vurgulayan Aydın, şunları söyledi:

“O alana çok katlı otopark yapılmasını istiyoruz. Otopark sorunu sadece Karakeçili Mahallesi’nin değil tüm Çorum’un sorunu. Otopark eksikliğinden kaynaklı kaldırımlara araç park ediliyor. Ayrıca vatandaşlarımız da bilinçsizler. 50-60 bin lira değerinde otomobil sahibi olan vatandaşlarımız 2 lira verip de araçlarını otoparka çekmiyor. Bedava olduğundan dolayı caddelere kaldırımlara park ediyor.

“MAHALLEYİ 3 CADDE İLE BÖLMEK İSTİYORUZ”
Karakeçili Mahallesi’ni 3 cadde ile bölmek istiyoruz. Gazi Caddesi, Fatih Caddesi ve Osmancık Caddesi. Bu alanın içerisinde olup da Üçtutlar Mahallesi’ne bağlı birkaç konutumuz var. Onların da Karakeçili Mahallesine bağlanmasını istiyoruz. Üçtutlar Mahallesi Muhtarı Mehmet Bölükbaş ile görüştük. Projemize kendisi de olumlu yaklaştı. Çorum Belediyesi ile görüşme yapıp projemizi Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye ileteceğiz. Ayrıca Kültür Sitesi’nden İmam Hatip Lisesi’ne yeni yol açılması düşünülüyor. Çorum Belediyesi’nin proje çalışmaları sürüyor. Yolun hangi sokaklardan geçeceği henüz belli değil.

“TEDAŞ LOJMANI TİNERCİ YUVASINA DÖNMÜŞTÜ”
Karakeçili Mahallesi’nde Bayındır Sokak’ta bulunan eski TEDAŞ Lojmanı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkartıldı. Yıllarca boş duran bina tinerci yuvasına dönmüştü. Kapısı kilitli ve balkonları demirli olmasına rağmen binanın camları kimliği belirsiz kişiler tarafından kırıldı. Binanın içerisi bira şişeleri ve çöplerle dolu.

“FATİH CADDESİ’NİN TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ”
Modern binaların yer aldığı Fatih Caddesi’nin en önemli problemi trafik sorunu. Anadolu 3. ve 4. Sokak’tan Hamit Duran Caddesi’ne bağlanan alanda her gün trafik kazası yaşanıyor. Belediye’ye orta refüjün kapanması için başvuruda bulunduk. Önümüzdeki günlerde sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Hamit Kaplan Caddesi’ne gitmek isteyen vatandaşlar önce Fatih Caddesi’nde 23 Nisan Ortaokulu’na inecek oradan da Ilıca Caddesi’ne dönüş yapacak.

“KALDIRIMLARDA YÜRÜMEKTE GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”
Fatih Caddesi’nde bulunan otobüs durakları ve fiber internet trafoları kaldırımları işgal ediyor. Vatandaşlarımız kaldırımlarda yürümekte güçlük çekiyor. Billboardlar için tasarlanmış duraklar küçültülse daha elverişli olacak.”


(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 15.07.2014 22:10