Karadeniz barolarından Av. Umut Kılıç’a destek

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Afyonkarahisar Barosu’na kayıtlı Av. Umut Kılıç’ın hâkimlik sınavı mülakatı sırasında yaşananların ardından tutuklanmasına tepki göstererek, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Güncel 24.04.2015, 01:16 24.04.2015, 01:16
1057
Karadeniz barolarından Av. Umut Kılıç’a destek
Trabzon’da 22-26 Nisan tarihleri arasında Trabzon Barosu’nun ev sahipliği yaptığı “Geleneksel Karadeniz Baroları Futbol Turnuvası” kapsamında Trabzon’da bulunan Başkan Feyzioğlu, Av. Umut Kılıç’ın mülakat sırasında tutuklanmasıyla ilgili bir basın toplantısı yaptı.
Trabzon, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane-Bayburt, Kastamonu, Karabük, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Zonguldak, Çankırı ve Erzincan Baro Başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle tutuklanarak cezaevine konulan Av. Umut Kılıç’a destek verdi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun başkanlığında düzenlenen toplantıda Av. Kılıç’a destek amacıyla hazırlanan bildirgede şu görüşlere yer verildi:
“Her zaman halkın ve hakkın savunucusu olmuş avukatlık mesleği ve avukatlığa karşı artık sistematik olduğunu düşündüğümüz mesleğimizi rencide edici ve küçük düşürücü tavır ve saldırıların artarak devam ettiği gözlenmektedir. Bunun son örneği meslektaşımız Av. Umut Kılıç’ın CMK.100. maddesine ve hukukun genel ilkelerine aykırı şekilde tutuklanması, bu düşüncemizle örtüşmektedir. Bu ve benzeri tavır ve girişimler karşısında Avukatlar sinmeyeceklerini bir kez daha vurguluyor başta HSYK ve ilgili devlet birimlerini açık hukuksuzlar karşısında görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Bu konuda görevin yapılmamasının ayrı bir görev suçunu oluşturacağı ise hiçbir zaman unutulmamalıdır.
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesinde siyasal partilerin açıkladığı seçim beyannamelerinde sayısı 90 bine yaklaşan avukatlar ile avukat yanında çalışan emekçiler ve aileleri, toplamında 1 milyon kişiyi ilgilendiren Avukatlık Hukuku ve Avukatlık Kanunu yeterli ve tatmin edici fikir ve düşüncenin olmaması tarafımızca üzüntü ile karşılanmıştır. Seçime girecek tüm siyasal partilere en kısa sürede bu konuda detaylı ve net bir çalışmalarının olup olmadığını, kamuoyu ve bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz. Tarihin her döneminde adalet ve hukukun üstünlüğünü savunmuş olan Avukatlar ve Baroların gücünün dikkate alınmamasının olumsuz sonuçları, birçok örneği ile tarih sayfalarında yer aldığı bilinmelidir.”
(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@