Karadağ’dan Rektör Alkan’a övgü

AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, Çorum’un dünya standartlarında bir üniversiteye kavuşmasında Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın anlamında çok büyük gayret ve katkılarının olduğunu söyledi. 

Karadağ’dan Rektör Alkan’a övgü

AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, Çorum’un dünya standartlarında bir üniversiteye kavuşmasında Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın anlamında çok büyük gayret ve katkılarının olduğunu söyledi. 

14 Şubat 2018 Çarşamba 16:14
Karadağ’dan Rektör Alkan’a övgü

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, AK Parti Çorum İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Rektör Alkan, geçtiğimiz günlerde AK Parti Kongresi’nde tekrar il başkanlığına getirilen Av. Mehmet Karadağ’ı kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde üniversitelerin tüm illerde yaygınlaşması adına ciddi çalışmalar yapıldığını vurgulayan AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, Hitit’in her ile üniversite projesi kapsamında Türkiye’de kurulan ilk 15 üniversite arasında yer aldığını hatırlattı.
Çorum’un üniversiteye kavuşmasıyla birlikte öncelikli olarak kurumsallaşmasını hedeflediklerini dile getiren Karadağ, “Reha hocamız görece başlayana kadar bir takım sıkıntılar oldu. Rektör olarak göreve başlamanızla birlikte dünya standartlarında bir üniversiteye Çorum’un kavuşturulması anlamında çok ciddi gayretleriniz oldu. Özellikle Tıp Fakültesinin iyi bir ivme yakalaması büyük bir avantaj. Üniversitemizle AK Parti Teşkilatı olarak güzel projelere imza atıyoruz. En son Türkiye ilk kez kadın girişimcilerle ilgili bir projeyi hayata geçirdik. Gençlerle ilgili bir proje üzerinde çalışıyoruz. Çorum’a rektörlüğünüz döneminizde büyük katkılar sağladınız. Dünyada üniversiteler arasında kalite anlamında uluslararası kuruluşlarca belirlenen kriterler arasında ilk yüzde 10’na girdik. 25 bin üniversite içerisinde 2 bin 500 üniversite arasında yer almak büyük bir başarı” dedi.
Veterinerlik Fakültesi hakkında da açıklama da bulunan Karadağ, “Veterinerlik Fakültemiz bizim zaten var. Fakülte’nin alt yapısının oluşturulmasında Rektörümüzün ciddi çalışmaları var. Akademisyen kadrosunu güçlendiriyor. Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi geçen yıl Alaca ilçemizde kuruldu. Ayrıca Buda Veterinerlik Fakültesini destekleme noktasında katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise, üniversitelerin geliştiğinde Türkiye’nin gelişerek büyüdüğüne dikkat çekti.
Ülkelerin gelişmişliklerinin eğitim kaliteleri ve eğitimde kat ettikleri yol ile doğru orantılı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Gelişmiş ülkelere bakıldığında üniversitelerinin de gelişmiş olduğunun bu nedenle üniversitelerin çok hayati bir role sahip olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde iken ortaya koyduğu 2023, 2053 ve 2071 vizyonunun güçlü bir Türkiye anlamına geldiğini anlatan Alkan, “3,5 milyon Suriyeliye uzattığımız el Afrin’de yaptığımız operasyon ve geldiğimiz nokta ekonomik olarak da güçlü olmamızın bir göstergesi ve sonucu. O yüzden her anlamda güçlü olmamız gerekiyor. Ekonomik alanda güçlü olduğunuzda her alanda da güçlü oluyorsunuz. Bu anlamda üniversiteler çok büyük iş düşüyor” diye konuştu.
Artık her ilde bir üniversite olduğunu kaydeden Alkan, “Bu cumhurbaşkanımızın başbakanlığı dönemindeki bir projesiydi. 2002 yılından önce üniversite sayısı iki katına çıktı. Her ilde artık üniversite eğitimine ulaşmak kolaylaştı. Bugüne kadar çok büyük yol kat ettik, güzel işler yaptık. Daha önce ilin dinamikleri bir araya gelmiş olsaydı ne üniversitemizin kampus sorunu olurdu nede bugün yaşadığımız bazı sorunlarla uğraşılırdı. Öğrenci sayımız 30-40 binleri bulabilirdi. Tıp Fakültesi şuanda yapmadığımız ekstrem ameliyat ve oparasyonların dışında yapmadığımız bir şey kalmadı. Sevklerin önüne geçildi. 5 yıl gibi kısa zamanda Tıp Fakültesi kurulur ve doğru hedefe kilitlenilirse yapılır. Sırada Diş Hekimliği, Hukuk Fakültesi var. Bunlar kolay işler değil. El birliği omuz omuz omuza verirsek yapamayacağımız hiçbirşey yok. Bir yıl sonra görevi teslim ettiğimiz arkadaşımız bu hizmetlerin ötesinde bir yere üniversitemizi taşır. Üniversite ileriye gittiğinde şehir ileriye gidiyor. Şehir ileriyle gittiğinde bölge ileri gidiyor. Bölge ileri gittiğinde Türkiye ileri gidiyor. Geçen hafta haftada 36 bin kişi sağlık hizmeti almak için müracaat etti. Bu yılda 2 milyon kişiye yaklaşıyor yıllık. Çevre illerde yapılamayan şeyler Çorum’da yapılabilir hale geldi. Üniversiteler bunun için kuruldu. Devletimizin milletimizin yanındayız. Hitit üniversitesi milli ve yerli üniversite olarak tavrını sürdürecektir” dedi.

Son Güncelleme: 14.02.2018 16:34