“Kapanan beldelerdeki geçici işçiler işten çıkarıldı”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Burçin Solmaz Polat, kapatılan beldelerdeki geçici işçilerin tazminat almaksızın işten çıkarıldığını bildirdi.

Güncel 01.05.2014, 23:46 01.05.2014, 23:46
1306
“Kapanan beldelerdeki geçici işçiler işten çıkarıldı”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Burçin Solmaz Polat, kapatılan beldelerdeki geçici işçilerin tazminat almaksızın işten çıkarıldığını bildirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Polat, “Öncelikle iş, hak, emek ve özgürlük mücadelesine birlikte devam ettiğimiz tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

İl Genel Meclisi’nde kapatılan beldelerde işten çıkartılan geçici işçilerin durumunun araştırılmasını talep ettiklerini belirten Polat, yaptıkları araştırma neticesinde Alacahöyük, Çopraşık, Konaklı, Seydim ve Narlı beldelerinde geçici işçi statüsünde çalışan 9 işçinin beldenin kapatılması ve çalışma sürelerinin dolması gerekçe gösterilerek işten çıkartıldığını öğrendiklerini bildirdi.

Polat, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Bu işçiler Belde belediyeleri tarafından işe alınırken kendileri ile bir sözleşme dahi yapılmadan geçici işçi statüsünden işe alınmışlardır. Yasa gereği geçici işçiler 1 mali yıl içerisinde 6 aydan uzun süre çalıştırılamayacak oldukları halde, örneğin Narlı beldesinde işten çıkarılan işçi, sürekli olarak 6 yıl çalıştırılmış ancak yasa ile birlikte hiçbir tazminatı ve işçi alacağı verilmeden, 5 ay 29 günlük çalışma süresinin dolduğu ve beldenin kapatıldığı gerekçe gösterilerek işten çıkartılmıştır. Özel sektörde sıkça karşılaştığımız bu hileye ve hukuksuzluğa, İdare de başvurmuştur. Bu yola genellikle; işçilerin tazminatlarını, hak ve alacaklarını ödememek, izinlerini vermemek ve işçilerin iş akitlerini kolayca feshedebilmek için başvurulmaktadır. Bu yol, yasayı dolanmaktan başka bir şey değildir. Bırakın özel sektörü, bir devlet kurumunun böyle bir hukuksuzluğa başvurması, işçinin hak ve emeğini sömürmesi kabul edilemez. Narlı Beldesindeki işçinin karşılaştığı durum tamamen hukuksuz bir durumdur. Tüm çabalarımıza rağmen, diğer beldelerde işten çıkartılan geçici işçilerin evraklarına ulaşamadığımızdan, bu işçilerin de Narlı Beldesindeki gibi bir hukuksuzlukla karşılaşıp karşılaşmadığına ilişkin bir bilgi edinemedik.

Bununla birlikte; gerek Narlı Beldesinde gerekse diğer beldelerde geçici işçi statüsünden işe alınıp da yasaya aykırı olarak sürekli olarak çalıştırılmış ve yine yasaya aykırı olarak tazminatları ve alacakları ödenmeden işten çıkartılmış işçilerin, işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade davası açma hakları mevcuttur. İşçiler; işe iade talep etmeyip; işçi alacaklarını ve kıdem tazminatlarını almak istiyorlar ise; işçi alacaklarını talep etmek için hizmetin geçtiği yıldan başlamak üzere 5 yıl içinde, kıdem tazminatı alacakları için ise için işten çıkış verildiği tarihten itibaren 10 yıl içinde dava açmak zorundadırlar. Aksi halde; zamanaşımı defiyle karşı karşıya geleceklerdir.

İş, emek, hak ve özgürlük sömürüsünün yaşanmadığı eşit ve adil günler için, devlet eliyle yapılan bu emek sömürüsünün karşısındayız.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@