Kanunlara aykırı ürün satana 250 bin TL ceza

Hükümet 'Piyasa Gözetim ve Denetim Kanun Taslağı' hazırlıyor. Buna göre satın aldığı bir üründen sağlığı zarar gören vatandaş, bunu ispat ettiğinde tazminat alabilecek.

Güncel 06.07.2017, 04:06
588
Kanunlara aykırı ürün satana 250 bin TL ceza

İnternetten satılan ürünlere de sıkı denetim gelirken, TV ve radyo satışlarına yasaklama gelebilecek. Firmalar artık, tedarik zincirinin adını ve adresini ürünün takibini kolaylaştıracak şekilde kaydedecek.

TESTLER ARTACAK

Kamu kurumları, piyasaya sunulan ürünleri depolar, nakil araçları, işyerleri ve üretim tesisleri de dahil olmak üzere gerekli görülen yerlerde denetleyebilecek. İthalatçı firmalar ürünün montaj, kullanım ve güvenlik kurallarının tüketicinin anlayacağı şekilde Türkçe olmasını sağlayacak. Üretici ve ithalatçı, piyasada bulundurulan ürünlerden numune alarak test edecek.

10 GÜNLÜK SAVUNMA

Kamu kurumu, riskli ürüne ilişkin nihai kararı vermeden önce işletmeciye 10 günden az olmayacak şekilde savunma için süre verecek. Kamu kurumları, piyasadaki riskli ürünler için şikayetlerin ulaştırılabileceği ve bilgi alınabileceği bir Ürün Güvenliği Yardım Masası oluşturacak. Piyasada satılan üründeki riskin durumuna göre, ürünün geri çağrılması istenebilecek.

GİZLİ DENETİM

Ürünün geri çağrılma masraflarını da satıcı firma üstlenecek. Kanuna aykırı hareket edenlere, 250 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecek. Bakanlıklar, insan sağlığı nedeniyle şirketlere ait ticari sırları ifşa edebilecek.

Kamu kurumları, gerçek kimliklerini gizleyerek aynı vatandaş gibi internet, TV ve radyo satışlarından alışveriş yaparak ürünlerden numune alacak.

(haberler.com)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@