“Kanserde erken tanı ile tedavi mümkün”

1-7 Nisan 2019 Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir program gerçekleştirildi.

Güncel 07.04.2019, 21:45
278
“Kanserde erken tanı ile tedavi mümkün”

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı, Onko-Sav, Kan-Der, Kanserle Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanları ve dernek üyeleri ile sağlık çalışanlarının katıldığı programda konuşan Kan-Der temsilcisi Hülya Kazanakmaz, hafta boyunca kanser hastalarına maddi ve manevi destek olmak amacı ile kermes düzenlendiğini söyledi.

Toplantı akışında söz alan Onko-Sav Derneği Başkanı Birgül Harzadın,2005 yılında kurulan derneğin amacının kanser hastalarını ve halkı bilinçlendirmek olduğunu, bu konuda konferanslar hazırlandığını, kurslar açarak hastaların katılmasını ve rahatlamasını sağladıklarını, maddi olarak zor durumda olan ve tedaviye devam edemeyen hastalara destek sağladıklarını söyledi. Ayrıca kanser hastası çocuklara kadar burs vermeye çalıştıklarını, yine hastalara moral günleri ve geziler düzenlediklerini, kermes geliri, üye aidatları ve bağışlar ile tüm bu etkinlik ve farkındalık çalışmalarını yapamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Kanserle Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Bekir Şahin de konuşmasında kanser hastalığının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayıldığını maddi ve manevi kayıplara yol açtığını söyledi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Hüseyin Göksal ise yaptığı konuşmada meme kanseri, kolon kanseri ve rahim ağzı kanserinin erken tanı ile tedavisinin mümkün olduğunu vurguladı. Kanser taramalarının Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaya devam edildiğini kaydeden Göksal, erken tanı ile tedavinin mümkün olduğunu söyledi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
10°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:29
İkindi 15:23
Akşam 17:52
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@