“Kanser olmak için 100 bin, ömrümüzü uzatabilmek için 170 bin lira harcıyoruz”

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında ‘Tütün Kontrolünde Türkiye Deneyimi’ konulu konferans düzenlendi.

“Kanser olmak için 100 bin, ömrümüzü uzatabilmek için 170 bin lira harcıyoruz”

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında ‘Tütün Kontrolünde Türkiye Deneyimi’ konulu konferans düzenlendi.

07 Şubat 2019 Perşembe 20:59
“Kanser olmak için 100 bin, ömrümüzü uzatabilmek için 170 bin lira harcıyoruz”

Konferansa, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Hitit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Erçen Diken, Yeşilay Çorum Şube Başkanı Dr. Türker Ejder, kurum müdürleri, STK temsilcileri ile hastane personeli katıldı.

Konferansın açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ömer Sobacı, ülkede tütünle mücadele konusunda yapılan çalışmaların Dünya Sağlık Örgütü’nün takdirini kazandığını ifade etti. Tütün kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Sobacı bunun yanı sıra tütün ürünlerine başlanılmaması konusunda da çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

“SİGARA KONUSUNDA TOLERANS YOK”

Vali Yardımcısı Recep Yüksel ise konuşmasında, birkaç yıl öncesine kadar işyerlerinde, otobüslerde ve lokantalarda sigara kullanımının serbest olduğunu belirterek çıkan yasalarla bu durumun önlendiğini söyledi.

Bağımlılıkla mücadelede ısrarcı olduklarını belirten vali yardımcısı Yüksel, çocuk yaşta tütün mamulleri kullanımının giderek arttığını, bunun ortaokul çağına kadar indiğini dile getirdi.

Tütün ürünleri konusunda farkındalık yaratma, bilinçlendirme ve cezalar konusunda acele edoilmesi gerektiğini söyleyen Yüksel, “Kurallara uymayanlar konusunda kimin akrabası ya da çocuğu olduğuna bakılmadan cezaysa ceza, kapatmaysa kapatma cezası uygulanacak bu konuda kararlıyız” dedi.

Hitit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Erçen Diken ise konuşmasında her yıl Türkiye’de 100 bin civarında insanın hayatını kaybettiğini ve bunun sebepleri arasında kalp ve akciğer rahatsızlıklarının ön sırada bulunduğunu belirterek, bu hastalıkların temeline bakıldığında yine tütün ürünlerinin kullanımından kaynaklandığının ortaya çıktığını söyledi.

Sigara bırakma konusunda çalışmaların devam ettiğini 171 sigara bırakma danışma hattından gerekli bilgilerin alınabileceğini vurguladı. Diken, sigara bırakmada zorluk çekenlere destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, konferans verdi.

Tütün kullanımının sonuçlarına bakıldığında bunlardan birisinin Kanser olduğunu anlatan Prof. Dr. Nazmi Bilir, Akciğer Kanseri’nin %90’ının sigaradan kaynaklandığını söyledi. Akciğer kanseri olabilmek için bir insanın 20 yıl boyunca her gün bir paket sigara içmesi gerektiğini bunun maliyetinin de 100 bin lira olduğunu anlatan Prof. Dr. Nazmi Bilir, kanserin fiziki zararlarının yanı sıra ekonomik zorluklarının da bulunduğunu, akciğer kanserinin tedavisinin bulunmadığını ancak insanların yaşam kalitesini artırmak ve ömrünü biraz daha uzatmak için 170 bin lira civarında bedel ödemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Tütün ürünlerinin dağıtım ve satışının uzun yıllar TEKEL’in elinde kaldığını bu süre içinde tütün mamullerine özendirici hiçbir çalışma yapılmadığını dile getiren Bilir, daha sonra uluslararası şirketlerin girişi ile birlikte tütün ürünlerine özendirici reklamların ortaya çıkmaya başladığını böylelikle de tütün ürünleri kullanımının giderek arttığını dile getirdi. Prof. Dr. Nazmi Bilir, sigara kullanımının artması ile birlikte sigaraya bağlı hastalıklardan ölümlerde de büyük artış yaşandığının gözlemlendiğini söyledi.

(Erkan BAYATLI)