“Kamuda görev yapanlar vatandaşa sevgi, hoşgörü ve şefkatle yaklaşmalı”

Vali Sabri Başköy, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şubesi tarafından düzenlenen söyleşide iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi.

Güncel 01.01.2014, 23:30 01.01.2014, 23:30
348
“Kamuda görev yapanlar vatandaşa sevgi, hoşgörü ve şefkatle yaklaşmalı”

Programa MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Rumi Bekiroğlu, yönetim kurulu üyeleri ve işadamları katıldı. Vali Başköy, görev süresi boyunca edindiği tecrübe ve izlenimleri işadamlarıyla paylaştı.
Bürokrasi ve iş dünyası üzerine açıklamalarda bulunan Vali Başköy, nitelikli ve kaliteli bireyler yetiştirildiğinde bürokrasinin azalacağını, bunun sonucunda sanayicinin de önünün açılacağını söyledi.
Bürokrasi denince toplumda negatif bir algı oluştuğunu anlatan Vali Başköy, dünyanın tüm devletlerinde bürokrasinin olduğuna işaret etti. Başköy, bir aile şirketine dahi bakıldığında mutlaka bürokrasinin hâkim olduğuna dikkat çekti. Bürokrasinin devlet işlerinin olmazsa olmazı olduğunu belirten Başköy, bunun zaman zaman halka sorun olarak yansıdığını ifade etti.
Yapılan düzenlemelerde Türkiye’de bürokrasinin tamamen bitmese de en aza indirgendiğini dile getiren Vali Başköy, “En büyük bürokrasi Avrupa Birliği’nde. 27 devletten bir ülke oluşturmaya çalışıyorlar. AB projelerine baktığınızda bunu en iyi şekilde görebilirsiniz. Türkiye’de bürokrasi azaldı. Yaşanan sorunlarda insanlardan kaynaklanıyor. Bürokraside görev yapanlar zaman zaman kendilerine yetki devri yapan halka hizmet sunarken zaman zaman sorunlar yaşayabiliyor. Hepimiz bu milletin hizmetkârıyız. Herkes bulunduğu makamlarda talimat beklemeden işini yapacak. İşin özü bu” dedi.
Devletin görevinin varlık sebebi olan, kendisine yetkilerini devreden millete hizmet olduğunu vurgulayan Başköy, kamuda görev yapanların vatandaşa sevgi, hoşgörü ve şefkatle yaklaşmakla mükellef olduğunu, milletinde kendisine hizmet eden görevlilere aldığı hizmetin karşılığında teşekkür etmesi gerektiğini belirtti.
Geçmişte Anadolu’daki girişimcilerin dış dünyaya açılamadığını kaydeden Vali Başköy, artık Türk işadamlarının elinde çantasıyla dünyanın her tarafına giderek işbirlikleri yaptığına dikkat çekti.
Devleti varlığını milletinden alan bir teşkilat olarak tanımlayan Başköy, tarihe bakıldığında dünya devletlerinin yönetim anlayışlarının çeşitlilikler gösterildiğini, ancak Türk devletlerinde her zaman insanın merkeze alındığına dikkat çekti. İslam öncesi ve sonrasında tarih boyunca Türk milletinin hiçbir zaman diğer etnik grup ve milletleri ötekileştirmediğini her zaman onlara hoşgörü yaklaştığının altını çizen Vali Başköy, bu yüzden Türk devleti ve milletine dünyada büyük bir sevgi ve saygı duyulduğuna dikkat çekti. Hiçbir zaman milletin devletiyle karşı karşıya gelmediğinin altını çizen Vali Başköy, devletine her zaman sahip çıkan bu milletin ebediyete kadarda sahip çıkacağını sözlerine ekledi.
ÇORUM İÇİN TOPLUMUN TÜM KESİMLERİYLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Rumi Bekiroğlu, ortak paydalarının Çorum olduğunu belirterek, Çorum adına yapılacak her çalışmada toplumun tüm katmanlarıyla ortak hareket etmeye hazır olduklarını açıkladı. Bir araya gelen 52 iş adamı ile birlikte MÜSİAD Çorum Şubesi’ni kurduklarını dile getiren Bekiroğlu, “MÜSİAD hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; tarihe ve topluma mal olmuş mahalli ve evrensel değerlerin gözetildiği, kendi içinde bütün, bölgesinde, ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının, 5 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurdukları bir işadamı derneği. Bizde bu anlayıştan yola çıkarak ülkemiz, Çorum ve iş adamlarımızı en iyi notaya getirmek için çalışacağız” diye konuştu.
Programın ardından MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Rumi Bekiroğlu Vali Başköy’e plaket verdi. Vali Başköy de MÜSİAD’ın açılışında katkıda bulunan Çorumgaz A.Ş. Genel Müdürü Kasım Kahraman ve yönetim kurulu üyesi Engin Bıyıkoğlu’na teşekkür plaketi verdi. (İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@