“Kamuda bir tek FETÖ mensubu bile kalmayacak”

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, “Bu devlete sadakatle bağlı olmayan insanların bu vatan toprağından istifade etmek, hele hele memuriyet gibi bir görevde bulunma durumu yoktur” dedi. 

Güncel 05.12.2016, 14:54 05.12.2016, 23:28
1890
“Kamuda bir tek FETÖ mensubu bile kalmayacak”

Valilik makamında gazetecilerle bir araya gelen Vali Necmeddin Kılıç, basın mensuplarının FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınan kamu çalışanları ile ilgili son durumuna ilişkin sorularını yanıtladı. FETÖ soruşturmalarını adli ve idari olarak ikiye ayırmak gerektiğini dile getiren Vali Kılıç, adli konularda soruşturmanın gizliliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin gelenekleri doğrultusunda kendisinin bir şey söylemesinin yakışık almayacağını dile getirdi.
İdari olarak ise çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, devletin tüm kurumlarında çalışmaların titizlikle yürütüldüğünün altını çizen Vali Kılıç, “Çalışmalar defalarca kontrolden geçirilmiştir. Çeşitli komisyonlar marifetiyle devletimizin tüm kurumlarının hassasiyetle çalışması neticesinde bir tek masuma zarar vermemek, bir tek FETÖ’yü de kurumlarda bırakmamak azmiyle çalışılmıştır. Çalışmalarda tamamlanmıştır. Çok az bir kesim kaldı. Açığa alınanlardan şüpheyi kanaate çevirmeyen, şüphede kalan 30 kişi göreve iade edildi. Yine şüphe ve kanaat arasında şu an 20 civarında dosya üzerinde çalışmalar yapılıyor. Orada da iadeler olabilir. Dolayısıyla kurumlarda çalışmaları idari olarak tamamlayacağız. Neredeyse tamamladık” ifadelerini kullandı.
Bu süreçte toplumun tüm kesimleriyle görüşerek iletişim kanallarını açık tuttuklarını anlatan Vali Kılıç, şunları söyledi: 
“Bu süreçte tüm iletişim kanallarını açık tuttuk. Her türlü sivil toplumla bütün insanımızla dedik ki 'FETÖ’cü dediğinizle ilgileneceğiz, bu masum dediğiniz' kişiyle de ilgileneceğiz. Masumdur diye bize gelen taleplerin tamamını ince ince değerlendirdik. Masum olduğunu düşündüklerimiz bir şüphenin ötesinde elimizde bir materyali olmayanları da görevlerine iade ettik. Ama bir şekliyle terör örgütüyle irtibatlı olan, intisaplı olan bu hain örgütün değirmenine vaktiyle su taşımış ve halen su taşıma potansiyelini gördüğümüz kişileri de kamudan, görevden el çektirdik. Türkiye Cumhuriyeti devleti 657 sayılı yasada memuru tanımlamıştır. Memur sadakat bağıyla, devletine bağladır. Kanun hükmü budur. Devletine sadakat bağıyla bağlı olmayanın kamu görevinde bulunma şansı yoktur. Hatta daha ötesini söylemek lazımsa hususi hukuku dediğimiz devletler özel hukukunda da vatandaşlar devletine sadakatle bağlıdır. Bu devlete sadakatle bağlı olmayan insanların bu vatan toprağından istifade etmek, bu devletin kendisine koyduğu koruma kalkanından istifade etmek hele hele memuriyet gibi bir görevde bulunma durumu yoktur. Ama eğer biz hata yaptıysak hatamızdan her zamanda da dönme kararlılığındayız.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:56
Güneş 05:36
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:56
Yatsı 21:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@