Kamu-Sen üyeleri bordro yaktı

Kamu-Sen’e bağlı sendikaların üyeleri tarafından PTT önünde bordro yakma eylemi gerçekleştirildi. Eyleme, Kamu-Sen İl Temsilcisi Selim Aydın, bağlı sendikaların başkanları ve üyeler katıldı.

Kamu-Sen üyeleri bordro yaktı

Kamu-Sen’e bağlı sendikaların üyeleri tarafından PTT önünde bordro yakma eylemi gerçekleştirildi. Eyleme, Kamu-Sen İl Temsilcisi Selim Aydın, bağlı sendikaların başkanları ve üyeler katıldı.

15 Ocak 2020 Çarşamba 22:30
Kamu-Sen üyeleri bordro yaktı

Bordro yakma eylemi öncesi bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını ifade etti.

Kamu görevlilerinin Ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade edilen acı gerçekle yüz yüze kaldığını belirten Aydın, buna göre memurların ortalama 160 TL, emeklilerin ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacağını söyledi.

TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatlarının ortalama %10,9; mutfak tüpünün %17,6, doğalgazın %22, elektriğin %18,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmanın, adeta memur ve emeklilerle alay etmek anlamına geldiğini ifade eden Selim Aydın, “Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür” dedi.

Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurları düşük ücret artışına mahkûm ederken, milleti zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim ettiğini vurgulayan Aydın, iktidarın 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam %9,2 zam yaptığını dile getirdi.

2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyonun %11,84 olduğuna dikkat çeken Selim Aydın, buna göre memur maaşlarının enflasyonun gerisinden geldiğini belirtti. Bu oranın TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını gösterdiğini belirten Aydın, milletin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışlarının ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerinde olduğunu vurguladı.

sağlık, ulaşım gibi harcamaların enflasyonun üzerinde zamlandığına dikkat çeken Selim Aydın, “Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca %46, giyime %33, gazeteye %28, dergiye %51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile %13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz” dedi.

TÜİK’in rakamlarının gerçek olması halinde bir market açmasını istediklerini anlatan Aydın, bu sayede herkesin oradan alışveriş yapabileceğini, böylelikle insanların enflasyonunun da TÜİK’in enflasyonu ile eşitleneceğini belirtti.

Yeniden değerleme oranlarının %22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına %4+4 zam yapmanın hiçbir vicdan ve adalet bağdaşmayacağını kaydeden Selim Aydın, “Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır. Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir.

Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü. Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda… Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor.

Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler?

Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Memur maaşına yapılan %4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da %12,3 artmışken, %4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Elbette, sendikacılığın yüz karaları bir deliğe gizlenecek ve Türkiye Kamu-Sen’in mücadele etmesini bekleyecek. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz” dedi. Yapılan konuşmanın ardından memurlar hep birlikte getirdikleri bordrolarını yaktı.(Erkan BAYATLI)