Kale Özel Eğitim Okulu’nun şenliği iptal edildi

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Kale Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde program düzenlendi.

Güncel 14.05.2014, 22:56 14.05.2014, 22:56
850
Kale Özel Eğitim Okulu’nun şenliği iptal edildi

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Kale Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde program düzenlendi.

Engelli öğrencilerin uzun zamandır hazırlandığı program Soma’da meydana gelen patlamada çok sayıda maden işçisinin hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edilirken programın açış konuşmasını yapan Kale Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Rıdvan Çiçek, Soma’da yaşanan maden faciasının ülkeyi derin bir eleme ve üzüntüye boğduğunu belirtti. Hayatını kaybedenlere rahmet yaralananlara ise acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Çiçek, düzenlenen eğlenceyi bu nedenle iptal ettiklerini ifade etti.

Engelli ayrımcılığına son vermek, onların eşit şartlarda eğitim, sağlık, bakım, adalet, istihdam, sosyal topluma katılım gibi konulardaki güçlüklere dikkati çekmek için 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası’nın kutlandığını belirten Rıdvan Çiçek, engellilerin yaşadıkları zorluklara çözüm, çağdaş toplum yapısının gereği olduğunu ve temel bir insan hakkı olduğunu söyledi. Son yıllarda engellilerin topluma kazandırılması yönündeki çalışmaların arttığını anlatan Çiçek, “Bu sayede hayata umutsuzca bakan, evlerine kapanan engelli vatandaşlarımız, tolumda kaynaşmış ve daha iç içe bir yaşam şansı bulabilmişlerdir.

Gerek sivil toplum kuruluşları, gerekse eğitim birimlerinde öğrenciler ve öğretmenler tarafından yapılan çalışmalar bu sürece katkı sağlamaktadır.

Zihin engelli çocukların eğitimlerinin temel amacı, çocuklarımızın, yaşamlarını bağımsız olarak devam ettirmeleri için gerekli olan becerileri kazandırmaktır. Engellilerin her alanda bağımsız ve aktif olmalarını sağlamak ülkede yaşayan her bireyin görevi olmalıdır.

Kale Özel Eğitim Uygulama Merkezi olarak orta ve ağır düzeyde zihinsel engeli bulunan 3-14 yaş aralığında 103 yavrumuza iyi bir ekip ruhuyla aile sıcaklığında eğitim veriyoruz. İstiyoruz ki bu yavrularımız buradan aldıkları eğitimle hayata tutunsunlar. Bundan sonraki hayatlarını bağımsız olarak sürdürsünler. Kimsenin yardımına muhtaç olmasınlar hatta üretime katkı sağlasınlar. Bu amaçla zihin engelli çocuklara okul öncesi dönemden başlayarak güvenli ve bağımsız yaşam becerileri kazandırmanın yanı sıra eğitsel bir takım çalışmalara da yer verilmektedir” dedi.

Engelli aileleri adına konuşan Emine Alaca isimli kadın ise insanların çocuklarını yok saymasını olduğu gibi kabul etmesini istediklerini dile getirdi. Umutları dipsiz kuyulara atmak yerine direnmek için çaba sarfettiklerini anlatan Alaca, “Çocuklarınızı bizim çocuklarımızdan kaçırmak yerine onlarla oynamalarını sağlayın” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından programa katılanlara ikramda bulunuldu.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@