Kahveler kapanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre işyerleri kapalı kalan, daha sonra da oyunların yasaklanması üzerine iş yapamaz hale gelen kahvehane ve oyun salonu sahipleri, hükümetten acil destek bekliyor.

Güncel 20.08.2020, 22:36
3304
Kahveler kapanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre işyerleri kapalı kalan, daha sonra da oyunların yasaklanması üzerine iş yapamaz hale gelen kahvehane ve oyun salonu sahipleri, hükümetten acil destek bekliyor.

Çorum’da 37 kahvehanenin kapandığı, birçok işyerinin de satılığa çıkarıldığı öğrenildi.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, kentte faaliyet gösteren kahvehane ve oyun salonlarını ziyaret ederek esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

İşletmeciler, kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte, uzun süre kapalı kalan işyerlerinin tekrar açılmasına izin verildiğini, ancak oyunların yasak olduğunu, bu durumda müşterilerin sadece çay ve meşrubat içmek için geldiğini, müşteri sayısının yok denecek kadar azaldığını, kirayı, elektrik masrafını dahi kurtaramadıklarını belirterek, “Ya tamamen kapatsınlar, ya da belirli kurallar çerçevesinde oyunların serbest olmasına izin versinler. Artık iflasın eşiğine geldik, işimizden soğuduk” dediler.

Çorum Kahveciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Nesimi Özkubat ise esnafın karşılaştığı sorunlar ve talepleri hakkında Tahtasız’a bilgi verdi.

Oda Başkanı Özkubat, Covit-19 salgını nedeniyle gönderilen genelge doğrultusunda 16 Mart 2020 tarih itibariyle kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu, 1 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerinin oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başladığını, internet kafe ve playstation salonlarının ise 1 Temmuz tarihinde faaliyetlerine başladığını söyledi.

Özkubat, sadece çay içmek için müşterilerin tercih etmediği kahvehanelerin, ayakta kalmanın mücadelesini verdiğini kaydetti.

Özkubat, “Bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK, Bağ-Kur primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır” dedi.

Kahvehanelerin hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına da önemli ölçüde riayet ettiğini hatırlatan Özkubat, oyun oynatılmaya müsaade edilmesi halinde öngörülen tüm tedbirleri alacaklarını, kahvehanelerin biran önce normalleşmesini ve taleplerinin karışlanması için yetkililerden beklenti içinde olduklarını sözlerine ekledi.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise hükümeti bir an önce esnafın imdadına yetişmeye davet ederek, pandemi sürecinde zor durumda kalan esnafın ayakta kalabilmesi için her türlü tedbirin alınması gerektiğini, sorun ve taleplerin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Tahtasız’a ziyaretleri sırasında; İl Başkan Yardımcısı Duran Arslan, İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal ile bazı parti yöneticileri de eşlik etti. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@