“Kadınları bilinçli toplum gelişir”

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir etkinlikle kutladı.

Güncel 09.03.2014, 22:44 09.03.2014, 23:09
512
“Kadınları bilinçli toplum gelişir”

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir etkinlikle kutladı.

ADD Çorum Şubesi’nde önceki gün yapılan etkinliğe ADD Başkanı Uğur Demirer başta olmak üzere ADD üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Türk kadının 1930 ve 1934 yıllarında seçme ve seçilme hakkını dünya ve Avrupa kadınlarından önce elde ettiğini ve bunun milli mücadelede gösterdiği özverinin bir ödülü olduğunu vurgulayan ADD Başkanı Demirer “Yasal hakların her zaman kullanılabilir olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin 550 milletvekilinden ancak 46’sı kadın. Bu da kadınların ne kadar temsil edilebildiğini açıkça gösteriyor. Cumhuriyet iki kadının bir erkeğe denk sayıldığı düzeni kadın ve erkeği eşitleyecek biçimde değiştirmiştir. Gerçekte kadın sorunu bir demokrasi ve eşitlik sorunudur. En çağdaşımız bile erkek çocuklarını kız evlatlarına üstün tutmaktadır. Uygarlık ve demokrasi yolunda kadın ve erkek birlikte mücadele edilirse başarıya ulaşılabilir” dedi.

Türk kadınının toplumsal yaşamda da hak ettiği yeri alabilmesi için ortak savaş verilmesi gerektiğini ifade eden Uğur Demirer tüm kadınların gününü kutladı.

Etkinlikte daha sonra ÇORUM HABER köşe yazarı, ADD Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Yalçınkaya Sevilmiş, “kadın sorunu”na ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Kadınların bugünkü haklarını elde etmesinin temelinde 150 yılı geçkin bir mücadelenin yattığını anlatan Sevilmiş, Cumhuriyet rejiminin temeli olan çağdaşlaşma ile birlikte Türk kadınının her anlamda önemli kazanımlar elde ettiğini, son zamanlarda uygar dünyadan uzaklaşan ülkemizde kadınların bizi yönetenler tarafından üretimden alınarak eve kapatılmaya çalışıldığını, kadınların bugün olup bitenlere karşı daha duyarlı ve bilinçli olması gerektiğini sözlerine ekledi.
(Ömür SOYTEMİZ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:30
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:24
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@