“Kadınlar olarak bu çürümüş düzeni beraberce yıkacağız”

Çorum’da yerel yönetimde HDP'nin söylediği gibi eşit temsiliyette eş başkanlık sistemini hayata geçirdiklerini kaydeden Üşüdür, “Seçimlere 8 kadın arkadaşımızla halkla birlikte halka iç içe kentimizi de kendimizi de artık biz yöneteceğiz. Bize dayatılan ‘sen 4 çocuk yap, elinin hamuru ile her işe karışma’ diyen zihniyeti yıkmak için yola çıktık. Biz kadınları 4 duvara mahkûm eden, televizyona bağlı kılan anlayıştan kurtulacağız” dedi.

Güncel 02.03.2014, 21:17 02.03.2014, 21:30
1122
“Kadınlar olarak bu çürümüş düzeni beraberce yıkacağız”

Halkların Demokratik Partisi İl Genel Meclisi 1. Sıra Adayı Meliha Üşüdür, kadınlara dayatılan ‘sen 4 çocuk yap, elinin hamuru ile her işe karışma’ diyen zihniyeti yıkmak için yola çıktıklarını belirterek, “Biz, kadınları 4 duvara mahkûm eden, televizyona bağlı kılan anlayıştan kurtulacağız” şeklinde konuştu.

HDP’den Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi’ne aday olan kadınlar tarafından hafta sonu bir basın toplantısı düzenlendi. Kadınlar adına ortak açıklamayı yapan Meliha Üşüdür, HDP’nin kadınların özgürleşme mücadelesini desteklediğini ve bunun kazanılması için mücadele ettiğini söyledi.

Bu ülkede kadınların neler çektiklerini, nasıl ayrımcılık yaşadıklarını, şiddet gördüklerini herkesin bildiğini ifade eden Üşüdür, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Cinsiyetçi bakışı yaşamımızdan söküp atmak, temsilde eşitliği sağlamak, yerel demokrasi anlayışımızın temelidir.

Çoçuk, yaşlı, hasta ve engellileri hayata katmayan bir şehir, mutlu bir şehir olabilir mi? Bir yerel yönetim imkânlarını daha çok beton için değil öncelikle ihtiyacı olanlar için kullanmalıdır. Sokaklarında kimsesiz çocukların yaşadığı bir şehri; gökdelenler, AVM’ler modern şehir yapmaz. HDP sosyal politikalarda önceliği ihtiyacı olanlara verecek.

Biz Çorum’dan yerel yönetimde de HDP'nin söylediği gibi eşit temsiliyette eş başkanlık sistemini hayata geçirdik. Seçimlere 8 kadın arkadaşımızla halkla birlikte halka iç içe kentimizi de kendimizi de artık biz yöneteceğiz. Bize dayatılan ‘sen 4 çocuk yap, elinin hamuru ile her işe karışma’ diyen zihniyeti yıkmak için yola çıktık. Biz kadınları 4 duvara mahkûm eden, televizyona bağlı kılan anlayıştan kurtulacağız.

Evet, çocuk da doğuracağız eşitlik ve demokrasi için mücadele eden kadınlar olarak ‘ağacıma, çevreme, anadilde eğitim ve eşirt yurttaşlık istiyoruz’ diyen çocuklarımızla, eşlerimizle, engellilerimizle omuz verip onlarla birlikte mücadele de edeceğiz. Kadınlar olarak bu çürümüş düzeni beraberce yıkacağız.

Evet, hamur da yoğuracağız ama ekmeği üretip hırsızlarla değil halkımızla paylaşacağız.

Baklava çalan çocuklarımızı aylarca ve hatta yıllarca hapis yatıran AKP adaleti, kendi hırsız çocuklarına gelince adaleti kendi çıkarları için kullanıyor ve hatta örtbas etmek için yeni kanunlar ve kanun hükmünde kararnameler çıkarıyor. Gezi’de barış ve kardeşlik isteyen çocuklarımızın üstüne tomalarla su sıkan, biber gazı yağdıran polise ‘destan yazdı’ deyip övgüler yağdıran başbakan kendi çocuklarına gelince polisi de yargıyı da eleştirmekten geri kalmıyor ve hatta sürgün edip görevden alıyor.

Bizler rantçı değil halkçı bir belediyecilik için yerel seçimlere talibiz. Bunu kadın meclislerimizle, gençlik meclislerimizle ve toplumun tüm ötelenmiş kesimleriyle beraberce yetki ve karar mekanizması içinde sürdüreceğiz.

Biz kadınlar olarak halkla beraber halkın içinden bir güneş gibi doğup beraberce yükseleceğiz.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
15°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@