“Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde toplumun her kesimine görev düşüyor”

Hitit Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Araştırma Merkezi Müdür Vekili Öğr.Gör. Tuğba Gülen, kadının toplumda hak ettiği yere gelmesi için en önemli unsurun “eğitim” olduğuna vurgu yaparak, ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak projeler hazırlanarak çözüme yönelik faaliyetler düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Güncel 20.02.2015, 00:46 20.02.2015, 00:46
1071
“Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde toplumun her kesimine görev düşüyor”
"Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın hunharca katledilişi, toplumun her kesimini olduğu gibi Hitit Üniversitesi ailesini de derinden yaraladı ve üzüntüye sevk etti.
Hitit Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) Müdür Vekili Öğr.Gör. Tuğba Gülen, bu olayın faillerinin bir an önce hak ettikleri cezaya çarptırılmalarının en büyük temennileri olduğunu söyledi.
Tuğba Gülen, konuya ilişkin yazılı açıklamasında şöyle dedi:
“Özgecan Aslan’ın böyle vahşice bir olay sonucunda hayatını kaybetmesi, toplumun birçok kesiminden, haklı tepkilere neden olmuştur. Ülkemizde bu konu ile ilgili farkındalık artmış ve Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ve her türlü kötü muamelenin biran önce önlenmesi gerekliliği bir kez daha gözler önüne serilmiştir.
Kadına yönelik şiddet ve istismar konusunun çözümü için yapılan düzenlemelere etkin ve yeni çalışmaların eklenmesi zorunluluğu ortadır. Hitit Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak toplumun her alanda gelişmişlik düzeyini artıracak, her türlü sorununu çözümleyecek en önemli yolun eğitim olduğuna inanmaktayız. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadının toplumda hak ettiği yere gelmesi için en geçerli yöntemin öncelikli olarak toplumun her kesimine bu konu ile ilgili verilecek eğitim olduğunu düşünmekteyiz. Yapacağımız çalışmalarla mevcut durumun net olarak ortaya konulması, ilgili kurum ve kuruluşlar ile ortak projeler yapılması ve çözüme yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin bilincinde olarak çalışmalara hız vermeyi amaçlamaktayız.
Bu vesileyle, Özgecan Arslan’a Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve bütün toplumumuza başsağlığı dileriz."
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@