“Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir”

Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi Kadın Kolları Başkanı Mürşide Aslan, kadına şiddetin ister kamusal alanda ister özel yaşamda meydana gelsin, kadının fiziksel, ruhsal, sosyal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine, acı çekmesine, onurunun zedelenmesine, özgüvenini yitirmesine ve kadınlara karşı ayrımcılığın sürmesine yol açan bir eylem olduğunu söyledi.

Güncel 25.11.2019, 21:20
256
“Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir”

Kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve eğitim ve eşitsizlik sorunu çözülmedikçe, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasının, kadınlar açısından süregelen özel ve kamusal alanlar arasındaki uçurumun kapatılmasının mümkün olamayacağını kaydeden Aslan, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Cinsiyet ayrımı ve ayrımcılığı sadece biyolojik temelli değildir. Sosyalleşme süreçleri belirleyicidir. Cinsiyetçilik, cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan bir görüş ideolojisidir. Kadına yönelik şiddet ve istismara, kadın haklarını yok sayan sistemlere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Birleşmiş Milletler ‘Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ ve kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkla mücadele alanındaki en yeni ve kapsamlı metin olan ‘İstanbul Sözleşmesi’ gibi uluslararası sözleşmelerin gerekliliklerine uyulmalı, bu alanda çalışan kadın örgütlerinin, meslek odalarının ve bu alanda mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin bilgi ve deneyimlerden yararlanılmalıdır.” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-3°
açık
banner303
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:30
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:24
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@