Kadın hukukçulardan İstanbul’daki müdahaleye kınama

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu “TÜBAKKOM” tarafından yapılan açıklamada, ülkede kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahalenin kınandığı ifade edildi.

Güncel 10.12.2019, 20:10
212
Kadın hukukçulardan İstanbul’daki müdahaleye kınama

Kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltıların, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi olduğunun anlatıldığı açıklamada kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek ve sorumluları göreve çağırmanın demokratik bir hakkın kullanılması olduğu dile getirildi.

Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmalarının kabul edilemeyeceğinin ifade edildiği açıklamada, kadına yönelen şiddeti önlemenin, devletin yükümlülüğü olduğu, bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uyguladığı şiddetin kınandığı ve gözaltına alınanların hemen salıverilmesinin talep edildiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada “Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz” denildi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
sisli
banner303
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:11
Güneş 07:41
Öğle 12:36
İkindi 14:59
Akşam 17:20
Yatsı 18:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@