“Kadın cinayetleri kader değil”

Eğitim-Bir-Sen Çorum Şubesi Kadın Kolları Başkanı Zübeyde Ürünoğlu, son günlerde işlenen kadın cinayetleri üzerine yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin ülkede toplumsal bir yara olmaktan çıkıp kangren halini aldığını ifade etti.

Güncel 14.01.2014, 23:37 15.01.2014, 00:21
716
“Kadın cinayetleri kader değil”
Bu durumun, çözülmek yerine her geçen gün büyüyerek devam ettiğini ifade eden Ürünoğlu, toplumun kadın cinayetlerine karşı duyarsız hale geldiğini belirtti.
KADINA YÖNELİK ŞİDDET DOĞAL VE KAÇINILMAZ BİR DURUM DEĞİLDİR
Kadına yönelik şiddetin doğal ve kaçınılmaz bir durum olmadığını kaydeden Ürünoğlu, bu şiddet ve cinayetin sadece kadın ve erkeği değil toplumun bütününü etkileyen sosyal bir problem olduğunu belirtti. Şiddetin önlenmesi için toplumun her kademesine, bireysel, kurumsal tüm taraflara önemli sorumluluklar düştüğünü anlatan Ürünoğlu, “Tedbir alınmadan geçirilecek bir dakika, bir saat ya da bir gün, belki yine bir kadının hayatına malolacaktır. Her duyduğumuzda yüreklerimizi sızlatan, içimizi ürperten bu üzücü durumlar son bulmalıdır. Şiddet öğrenilebilen bir davranıştır, bu nedenle bu sorunun çözümünde medyanın da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Şiddeti izleyenler, dinleyenler, okuyanlar bu durumdan bire bir etkilenmeseler de şiddet görüntüleri, davranış biçimleri olarak zamanla belleklere yerleşmekte ve gündelik yaşamdaki gerilim anlarında kolaylıkla eyleme dönüşebilmektedir.
Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye ‘de kadın cinayetlerinin sayısının yedi yılda %1400 artış göstermiştir. Bu üzücü tablo, ülkemizin özellikle son yıllarda yükseliş grafiğinde olan görünümüyle büyük bir zıtlık içermektedir. Mezhep, meşrep, sağ sol, siyasi parti farkı gözetmeksizin bu hazin tabloyu ortadan kaldırmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak her birimiz sorumluluk üstlenmeli, hep birlikte çalışmalıyız. Unutmayalım, kadın cinayetleri kara bir lekedir ve bu leke, sen ben ayrımı gözetmeksizin hepimizi karalamaktadır. Eğitim-Bir-Sen olarak bizler, ‘Bir insanın ölümü bütün insanlığın ölümüdür’ anlayışıyla bu cinayetlerin sona erdirilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz.” dedi.(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@