“Jimnastik çocukların kendine güvenini artırıyor”

Artistik Jimnastik Uzmanı Gözde Çifci, jimnastik eğitimi alan çocukların beden hakimiyetine sahip sorumluluk sahibi, spor disiplininin ne demek olduğunu bilen özgüven sahibi bireyler olarak yetiştiğini belirterek, jimnastiğin zeka ve sağlığa da büyük faydalarının bulunduğunu anlattı.

Güncel 09.10.2014, 02:32 09.10.2014, 02:34
2090
“Jimnastik çocukların kendine güvenini artırıyor”
Artistik Jimnastik Uzmanı Gözde Çifci, jimnastik eğitimi alan çocukların beden hakimiyetine sahip sorumluluk sahibi, spor disiplininin ne demek olduğunu bilen özgüven sahibi bireyler olarak yetiştiğini belirterek, jimnastiğin zeka ve sağlığa da büyük faydalarının bulunduğunu anlattı.

Esra ve Levent Estetiğin kurucusu olduğu Estetik eğitim Merkezi’nde jimnastik dersleri veren Gözde Çifçi, Jimnastiğin hem kız hem de erkek çocuklar tarafından yapılabilen tüm çocuklara yönelik bir spor dalı olduğunu söyledi. Jimnastiğin çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağladığını anlatan Çifçi, Jimnastik branşının tüm spor branşlarının temelini oluşturduğunu anlattı.

Çifçi, 3 yaşında spora jimnastik ile başlayan bir çocuğun, kaçınılmaz derece diğer çocuklardan farklı olacağını, çünkü beden hakimiyetine sahip, esnek, el- ayak koordinasyonu gelişmiş, kas-kemik yapısı güçlenmiş, denge sahibi bir çocuğun diğerlerinden ayrılacağını belirtti. Jimnastik yapan çocukların ayrıca sorumluluk sahibi, spor disiplininin ne demek olduğunu bilen, özgüveni yüksek ve sosyal olarak yetiştiğini belirten Gözde Çifçi, “Çocuklar esnekliği, koordinasyonu, dayanıklılığı ve kuvveti artıran faaliyetlerde bulunursa büyüme, gelişme yeteri kadar olur ve genetik olarak sahip olduğu fiziki yapıya daha hızlı ulaşabilir. Böylece çocuk yetişkin çağa geldiği zaman uzun boya ve iyi bir solunum, dolaşım sistemine sahip olabilir. Çalışma sistemimizde çocuklar yaş gruplarına, yeteneklerine hatta kız ve erkek olmak üzere cinsiyet farkına göre gruplara ayrılır. Erkek ve kız çocuklarının kas yapısı, esnekliği, kuvvet ve dayanıklılığı farklıdır. Bununla birlikte kullanacağı aletlerde birbirinden farklı olup profesyonel anlamda da erkek ve bayan olmak üzere kategorilere ayrılmıştır. Bayanlar Artistik jimnastikte; Atlama Beygiri (Yan), Kız Paraleli, Denge ve Yer jimnastiği olmak üzere 4 alette yapılır.

Erkekler Artistik jimnastikte; Yer jimnastiği, Kulplu Beygir, Halka, Atlama Beygiri (Uzun), Paralel ve Barfiks olmak üzere 6 alette yapılır. Bizde kurum olarak profesyonellikten kopmamaya dikkat edip antenmanlarımızı bu şekilde yürütmekteyiz.

Antrenmanlar esnasında öğrenciler disipline olmayı sosyalleşmeyi, paylaşmayı, rakip olmayı, yenmeyi yenilmeyi, sıraya geçmeyi, sırasını korumayı, kendini hitap etmeyi, vücudunu tanımayı öğrenir. Amacımız nezih bir ortamda çocuklarımıza hizmet etmek bir aile ortamı oluşturup spor ahlakına sıkı sıkı sarılan gençler yetiştirmektir. Umut ediyoruz ki anne-babalarımız bilinçlenip çocuklarına daha akılcı yaklaşarak daha bilinçli tercihler yapacaktır” dedi.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
10°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@