Jandarmanın 178’inci kuruluş yıl dönümü kutlandı

Çorum’da Jandarma Teşkilatının 178’nci kuruluş yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. 

Jandarmanın 178’inci kuruluş yıl dönümü kutlandı

Çorum’da Jandarma Teşkilatının 178’nci kuruluş yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. 

14 Haziran 2017 Çarşamba 15:59
Jandarmanın 178’inci kuruluş yıl dönümü kutlandı

Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan program Çorum Valiliği ziyaret ve İl Jandarma Alay ve Garnizon Komutanlığı’ndaki programla devam etti.
İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Alb. Fatih Üstündağ, 178 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı kuruluşundan bugüne kadar Türk milletinin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle milletin her zaman takdirini kazandığını söyledi.


Milletin jandarmaya olan teveccühünün bilincinde hareket ederek var olan bu güven ve sevgi bağını korumak perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığında olduklarını vurgulayan J. Kd. Alb. Üstündağ, “Türk milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran jandarma kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında ülkemizin her noktasında gece-gündüz demeden sıcak-soğuk, yağmur-çamur demeden halkımızın hizmetinde olmuş bundan sonra da olmaya devam edecektir. Jandarma üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımı ile her zaman milletinin yanında yer almıştır ve almaya devam edecektir. Yurdumuzun her köşesinde halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresinde olan jandarma, Atatürk ilke inkılâplarının ışığında hukuk devletinin kullarına uygun, vatandaşların hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın memnuniyetini sağlayacak şekilde güvenlik hizmeti sunmayı benimseyen halkla bütünleşmiş, modern teknolojinin bütün imkânlarını etkinlikle kullanabilen milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeliyle üstün bir vazife anlayışı büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayri, azim ve inancı içerisindedir” dedi.


Vali Necmeddin Kılıç da, Jandarma’nın tarihinin ordu kadar eski olduğunu ifade ederek, Bizim 2000 yıllık geleneğimiz var. Bizim devletimiz tarihi kadar eskidir. İnsanlık kadar eskidir. Geçmişimiz devletimizin geçmişi şanla doludur. Şerefle doludur. Gururla doludur. Onurla doludur. Bu devlete hizmet ediyor olmak tek bayına onurların en büyüğüdür. Jandarma teşkilatı dağın, tepenin, yolun, izin olmadığı coğrafyada kadın tipin boranın ilkinde her şart altında yurdun dört bir tarafında hukuk düzenini ayakta tutmak, kamu düzenini korumak, insanların canı, malı ve ırz güvenliğini korumak için yüzyıllardır fedakarlık yazmaktadır. Jandarma tek başına bir destandır. Bu teşkilatın yiğitleri en ücra tepelerdeki karakollarda hizmet vermişlerdir. En olumsuz coğrafyada insanı, devleti, hukuku korumuşlardır. Bugün jandarma teşkilatı en parlak günlerini yaşıyor. Yarınlar için umut kaynağı” ifadelerini kullandı.
Jandarma Teşkilatının 178’nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen şiir ve komposizyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesinin ardından geçit törenine geçildi. Geçit töreninin ardından protokol üyeleri ve davetliler jandarmanın kullandığı teçhizat ve silahların tanıtımının yapıldığı stantları gezdi. Program İl Jandarma Alay Komutanlığı’ndaki iz takip köpeği Hisar’ın gösterisi ile devam etti. Hisar’ın gösterisi programa katılan protokol üyeleri ve davetliler ilgiyle izledi.
Öte yandan havanın sıcak olması nedeniyle törene katılan bazı askerler fenalık geçirdi. Fenalık geçiren askerlere törenin yapıldığı alanda bulunan sağlık görevlileri müdahale etti.

banner155