“İstiklal Marşı kıyamete kadar okutulmalı”

Hitit Üniversitesi ve Çorum Belediyesi işbirliğinde “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” konulu konferans düzenlendi.

Güncel 13.03.2017, 23:29 13.03.2017, 23:46
1070
“İstiklal Marşı kıyamete kadar okutulmalı”

“Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Nurcam Baykam, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsa Kocakaplan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansın açış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Meral Demiryürek, İstiklal Marşı’nın zor günler içinde yaşanan bir destanı anlattığını ifade ederek bu destanın kuşaklar boyunca söylenmeye devam etmesi gerektiğini belirtti. Mehmet Akif Ersoy’un bir vatan şairi olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Meral Demiryürek, Akif’e olan saygının hiçbir zaman tükenmeyeceğini anlattı.

Belediye ve üniversite ilişkisinin önemli olduğunu anlatan İsa Kocakaplan da konuşmasında üniversite katkısı olmadan şehirlerin kalkınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Zamanla tarihin unutulduğunu ve herşeyin iyi gideceğinin zannedildiğini vurgulayan Kocakaplan, tarihe bakıldığında ise bunun doğru olmadığının görülebileceğini dile getirdi. Milli romantizme ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Kocakaplan, “Türkiye’nin bulunduğu coğrafya yol üstüne yapılan bina gibidir ve mühendisi çoktur. Bu bölgede rahat edebilmemiz mümkün değil. Ya güçlü oluruz ya da yok oluruz ancak bu millet 1000 yıldır burada. Bu zaman içinde tükendiğimiz anlar oldu bu anlardan birisi de İstiklal Marşı’nın yazıldığı sıralardır. İstiklal Marşı, kıyamete kadar dinlenmesi ve okunması gereken bir metindir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bu konuda önemli görevler düşüyor. Bu kadar önemli bir metni tüm öğrencilere okutup dinlettirilmesi gerekir. İstiklal Marşı’nın amacı verilen mücadelenin gelecek nesillere aktarılmasıdır” şeklinde konuştu.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 06:02
Güneş 07:31
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:23
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@