“İstihdamın lokomotifi tekstil, makina ve hizmet sektörü”

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 2014 yılı ilk toplantısı Vali Sabri Başköy’ün başkanlığında; kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Güncel 19.02.2014, 22:35 19.02.2014, 22:36
690
“İstihdamın lokomotifi tekstil, makina ve hizmet sektörü”
Anitta Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, Türk İş İl Temsilcisi Sefer Kahraman, STK temsilcileri, İŞKUR çalışanları ve diğer kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Sabri Başköy, Türkiye’de işgücü piyasasının yapısal bir dönüşüm içerisinde olduğunu belirterek, “Bir yandan küresel rekabet koşulları içerisinde ihtiyaç duyulan işgücünün yetiştirilmesi, öte yandan nitelikli bir istihdam için gereken düzeyde yeterli işgücüne ulaşılması Türkiye’nin ve ilimizin önceliklerindendir” dedi.

Başköy, güçlü bir Türkiye ve Çorum’un ancak nitelikli, ufku açık, yetişmiş işgücü ile kurulabileceğini dile getirdi. 2023’de Türkiye’nin hedefinin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi arasında yer almak olduğunu belirten Başköy, bu hedefe ancak çok çalışarak; insanların nitelikli, eğitimli, birikimli ve üreten insanlar olmasıyla ulaşılabileceğini kaydetti.

61. hükümetin programında yer alan İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir “iş ve meslek danışmanı” olması ve işsizlere birebir hizmet vermesine yönelik çalışmaların sürdüğünü, bu çerçevede 27 danışmanın 2012-2013 yılları içerisinde işe başlatıldığın bilgisini veren Başköy, “Bu kapsamda; 2013 yılı içerisinde İŞKUR danışmanlarınca SYDV aracılığı ile ya da bireysel başvurusu ile İŞKUR’a müracaat eden 8145 vatandaşımızın hepsine iş ve meslek danışmanlığı bilgilendirme hizmeti sunulmuş olup, 847 kişi kurslara, 1247 kişi de işe yerleştirilmiştir” dedi.

Vali Başköy, işsizlik oranının Türkiye’de % 9.7, Çorum’da %5.1 olduğunu ifade ederek, “Rakamlara bakarak, şu anda istihdamın lokomotif sektörlerinin makine, yapı, hizmet ve tekstil olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Türkiye’ de son yıllarda mesleki eğitim konusunda çok ciddi bir farkındalık sürecinin geliştiğini vurgulayan Başköy, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Bugün başta hükümet programımız olmak üzere, orta vadeli program, AB Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programımız da dahil temel ulusal belgelerimizde mesleki eğitim önemli bir yer kapsamaktadır. İşgücü piyasası konusunda yapılacak reformlarla bağlantılı olarak mesleki eğitimin ve istihdamı daha esnek bir yapıya kavuşturarak artıracak şekilde yaşam boyu öğrenme stratejisinin uygulanması artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle esnek iş gücü piyasası koşullarına rahatça uyum sağlayabilen ve firmaların aradığı becerilerle donanmış kalifiye iş gücünün yaratılması için aktif iş gücü programlarına destek verilmesi büyük önem arz etmektedir.

2013 yılı kurul çalışmalarımız için tahsis edilen 8.669.745 TL kullanılmıştır. 2014 yılı çalışmalarımız 10.086.243 liradır. Kamu-özel, STK ları tüm tarafların katılımıyla çalışmalarımız artırılarak sürdürülmektedir. İşverenlerimizi, vatandaşlarımızı İŞKUR ile işbirliği yapmaya İŞKUR’ un sağladığı işgücü temini, işbaşı eğitimleri, girişimcilik eğitimleri ve işgücü yetiştirme kursları gibi imkânları tanımaya davet ediyorum.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@