İsmet Eker’in İstiklal Madalyası İş Bankası Müzesi’nde

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk Cumhurbaşkanı seçildiği oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Çorumlu Abdullah İsmet Eker'in İstiklal Madalyası, kızı Mucizat Eker Divringi tarafından İş Bankası Müzesi'ne bağışlandı.

Güncel 29.11.2019, 00:47
708
İsmet Eker’in İstiklal Madalyası İş Bankası Müzesi’nde

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, 29 Ekim 1923'te TBMM'de Cumhuriyet'in ilan edildiği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk Cumhurbaşkanı seçildiği oturumu yöneten Meclis Başkanvekili merhum Abdullah İsmet Eker'in kızı Mucizat Eker Divringi, babasının İstiklal Madalyası'nı Türkiye İş Bankası Müzesi'ne bağışladı.

Milli Mücadele'nin 100. yılında “İstiklal” sergisiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda ev sahipliği yaptığı 10 bin 919 kişiyle günlük ziyaretçi rekoru kıran İstanbul Eminönü'ndeki müzede, Abdullah İsmet Eker'in İstiklal Madalyası da sergilenecek.

Madalyayı müzede İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali teslim aldı.

“BÜYÜK ONUR DUYDUK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Bali, “Sayın Mucizat Eker Divringi’nin ülkemiz tarihi açısından büyük önemi bulunan, aile yadigârı olarak ise paha biçilmez olan bu madalyayı müzemize bağışlamasından İş Bankası ailesi olarak büyük onur duyduk. Bu madalyayı çok değerli bir emanet olarak koruyup gelecek nesillerle buluşmasına aracılık edeceğiz. Bu vesileyle başta bankamızın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bugün İstiklal Madalyası'nı teslim aldığımız merhum Abdullah İsmet Eker olmak üzere Milli Mücadele'nin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle bir kez daha anıyorum” ifadelerini kullandı.

Mucizat Eker Divringi de gazetede İş Bankası Müzesi'nin “İstiklal” sergisi ile ilgili haberini okuduktan sonra babasının İstiklal Madalyası'nı Türkiye İş Bankası Müzesi'ne bağışlamaya karar verdiğini belirterek, “Cumhuriyet'in temelini kuran bu madalyanın en çok Cumhuriyet ile yaşıt, Atatürk'ün kurduğu bu bankanın müzesine yakışacağını düşündüm ve hiç tereddüt etmeden bağışladım. Burada en iyi biçimde korunacağına, genç nesillerle buluşacağına, emin ellerde olacağına dair inancım tam” değerlendirmesinde bulundu.

ABDULLAH İSMET EKER KİMDİR?

1877 yılında Çorum'da doğan Abdullah İsmet Eker, ilk ve orta öğrenimini Çorum İbtidai Mektebi ve babasının müderris olduğu medresede tamamladı. 1912 yılında Liva Evkaf Memuru olarak görevlendirildi. Ankara İl Encümen üyesiyken 1 Mart 1914'te İstanbul Mebusan Meclisi'ne Çorum'dan milletvekili seçildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile başlattığı Milli Mücadele'ye katıldı. Misak-ı Milli'nin kabulünde etkili olan isimlerden oldu. Meclis'in feshi üzerine Ankara'ya gelerek, TBMM'de 1922 yılında Çorum milletvekili seçildi. Meclis Başkanvekili olarak 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edildiğini Meclis’te okuduğu metinle duyurdu. Eker, 1962 yılında geçirdiği bir ameliyatın ardından hayatını kaybetti. (AA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:25
Güneş 06:49
Öğle 12:30
İkindi 15:31
Akşam 18:02
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@