“İsmet Eker, Osmanlı ve Cumhuriyet aydınıydı”

Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kaya, yaptığı açılış konuşmasında İsmet Eker’in çok önemli bir şahsiyet ve uzun yıllar mebusluk (milletvekilliği) yapmasına rağmen çok fazla bilinmediğini, hakkında fazla bir kaynağa ulaşılamadığını belirterek, Çorum’da böyle bir panel düzenleniyor olmasının İsmet Eker’e verilen önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Güncel 16.05.2014, 22:59 16.05.2014, 23:00
1711
“İsmet Eker, Osmanlı ve Cumhuriyet aydınıydı”

Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kaya, 1914’den 1950 yılına kadar Meclisi Mebusan’da veTBMM’de milletvekili olarak görev yapan İsmer Eker’in bir Osmanlı ve Cumhuriyet aydını olduğunu ifade etti.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Hitit Söyleşileri etkinliklerinin dördüncü ve son söyleşisi olan “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Geçiş Sürecinde İsmet Eker” konulu panel, dün gerçekleştirildi.

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen paneli Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, ÇEKVA Onursal Başkanı, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı, ÇORUM HABER köşe yazarı Ahmet Samsunlu ile davetliler isledi.

Panel moderatörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kaya, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923 günkü TBMM oturumunu yöneten Çorum Milletvekili İsmet Eker’in çok fazla tanınmadığını ifade ederek, “Mahmut Şener’in kitabı dışında İsmet Eker hakkında çok fazla kaynak yok. 1914’den 1950’ye kadar sürekli milletvekili olan, Çorum’un önde gelen şahsiyetlerinden bir insan için bu kadar az bilginin olması doğrusu beni şaşırttı” dedi.İsmet Eker hakkında yaptığı kısa bir araştırma sonucunda onun bir Osmanlı ve Cumhuriyet aydını olarak öne çıktığının görüldüğünü vurgulayan Kaya, “Bir başka Çorumlu aydın Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun anılarına baktığımızda İsmet Eker’in az ama etkili konuşan bir belagat ustası olduğuna dair çeşitli ifadeler var” dedi.

Panelde konuşan Eğitimci-Yazar Mahmut Şener ise İsmet Eker’in hayatı, çocukluk dönemi, eğitim dönemi, Çorum’daki memuriyet dönemi, milletvekilliği hayatı ve milletvekilliğinin ardından vefatına kadar olan süreç hakkında bilgi verdi.

İsmet Eker’in 1914 yılından 1950 yılına kadar uzun yıllar boyu milletvekili olarak görev yaptığını, 5 yıl boyunca da Meclis Başkan Vekili olarak görev yaptığını kaydeden Şener, Eker’in önemli hizmetlerde bulunduğuna dikkati çekti.

Diğer panelist Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer İskender Tuluk da İsmet Eker’in Çorum’un Bayat Köyü’ndeki çiftlik ve konağından bahsetti.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@