“İslâm’ın doğru anlaşılıp yorumlanması gerekiyor”

Batılı devletlerin İslâm coğrafyasında Sünni-Şii çatışması yaratmaya çalıştığını belirten Doç. Dr. Uysal, İslam’ın yanlış yorumlanmasından dolayı da Orta Doğu’da mezhep çatışmalarının yaşandığını söyledi.

Güncel 27.12.2014, 01:13 27.12.2014, 01:13
925
“İslâm’ın doğru anlaşılıp yorumlanması gerekiyor”
TRT Diyanet TV’de ses sanatçısı Mustafa Cihat tarafından sunulan "Genç İlahiyat" TV Programı, Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda” İslam Coğrafyasındaki Patolojik Sorunlar” konulu programın çekimini gerçekleştirildi.
Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Uysal’ın konuk olduğu programa; Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Müftüsü Mehmet Aşık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Haklı, Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Özden Kanter, Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Ergüven ile çok sayıda öğretim üyesi ve İlahiyat Fakültesi öğrencisi katıldı.
Programda, Orta Doğu’da yaşanan sorunların temelinde İslam’ın yanlış yorumlanmasından kaynaklanan mezhep çatışmalarının etkili olduğunu ve bu bağlamda genç ilahiyatçılara büyük görevler düştüğünü söyleyen Doç. Dr. Uysal, Batılı devletlerin İslâm coğrafyasında geniş çaplı bir Sünni-Şii çatışması yaratmaya çalıştığını belirtti.
Böyle bir çatışmanın engellenebilmesi için İslâm’ın doğru anlaşılıp yorumlanmasının gerektiğini ifade eden Uysal, bunun sağlanması durumunda geçmişte olduğu gibi günümüzde de Türk, Arap ve Kürt uluslarının bir arada huzur içinde yaşayabileceklerini söyledi. Ayrıca Işid, El-Kaide ve Boko Haram gibi örgütlerin Batı orijinli olduğunu da dile getiren Doç. Dr. Uysal, bu örgütlerin Batılılar tarafından İslâm coğrafyasını istikrârsızlaştırmak için kullanıldığını ifade etti.
Doç. Dr. Uysal, Batı’nın bir taraftan Müslüman halklara çifte standart uyguladığını, kendi kontrolünde olduğu sürece Arap ülkelerindeki antidemokratik rejimleri görmezden geldiğini, diğer taraftan ise demokratik seçimlerle iktidara gelen bazı Arap hükümetlerinin darbelerle devrilmesi için el altından çaba harcadığını belirtti.
Hristiyan Batı Medeniyetinin yıkıcı ve sömürgeci, Müslüman Doğu Medeniyetinin ise yapıcı ve imar edici bir medeniyet olduğunu ifade eden Doç. Dr. Uysal, Batı ülkelerinin tarih boyunca silah ve barutla, Müslüman ülkelerinin ise ilim ve irfanla geliştiğini savunarak Türkiye’nin son yıllarda izlediği Orta Doğu politikasının doğru ve tutarlı olduğunu ve bu politikanın ezilen bölge halkları için bir umut ışığı olduğunu dile getirdi.
Programda Doç. Dr. Ahmet Uysal ile program sunucusu Mustafa Cihat, öğrencilerin kendilerine yönelttiği soruları cevaplandırırken program sonunda sanatçı Mustafa Cihat tarafından konser verildi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@