“İslam medeniyetinin temeli sahabeler döneminde atıldı”

İslami kaynaklarda 10 bin sahabeden bahsedildiğini belirten Prof. Dr. Adnan Demircan, sahabeler döneminde İslam medeniyetinin sahip olduğu değerlerin de temelinin atıldığını söyledi.

Güncel 30.11.2014, 23:19 30.11.2014, 23:19
1149
“İslam medeniyetinin temeli sahabeler döneminde atıldı”
Ensar Vakfı Çorum Şubesi ile Hitit Üniversitesi Mefkûre Kulübü işbirliğinde “Sahabeyi Doğru Anlamak” konulu konferans düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Demircan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, sahabe dönemi hakkında davetlilere bilgiler verildi.

Turgut Özal Konferans Salonu’nda 28 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen ve çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlik, Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Halil İbrahim Aşkın’ın selamlama konuşması ile başladı. Sahabelerin yaşadığı dönemin bütün Müslümanlarca ideal asır olarak kabul edildiğini ifade eden Aşkın, programa katılımlarından dolayı Demircan ve davetlilere teşekkür etti.

Ardından “Sahabeyi Doğru Anlamak” konulu konferansa geçildi. Sahabeler dönemi hakkında bilgi paylaşımında bulunan Prof. Dr. Demircan, o dönemde meydana gelen hadiselerden de bahsetti.

“Sahabe kimdir, kaç sahabe vardır, yetkinlikleri nelerdir” gibi konularda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Demircan, “İslami kaynaklara göre 10 bin sahabeden bahsediliyor. Fakat bunların çok azı hakkında bilgi sahibiyiz. Sahabe döneminde İslam medeniyetinin sahip olduğu değerlerin temeli atıldı. İslam pratiği de bu dönemde muhafaza edildi ve günümüze kadar ulaştırıldı. Ayrıca Kur’an-ı Kerim sahabe döneminde toplanarak nüsha haline getirildi. Kur’an-ı Kerim’i sahabe dönemine borçluyuz” dedi.

Sahabeler döneminde savaşların da olduğunu ifade eden Demircan, “O dönemki siyasi mücadeleyi değerlendirirken, ‘Kim haklıydı, kim haksızdı’ diye sormak bizlere bir şey kazandırmaz. O dönemki savaşların muhakemesini yapmak bize düşmez” şeklinde açıklamalarda bulundu.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@