İŞKUR’dan iki eski hükümlüye proje hibesi

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca kabul edilen projeler çerçevesinde Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün engelli ve eski hükümlü vatandaşların kendi işlerini kurmaları amacıyla duyurusunu yaptığı hibe desteğine; Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığıyla proje üreterek başvuru yapan iki eski hükümlü Sedat Kaya ve Gazi Yüksel iki eski hükümlüye proje kapsamında alınan hayvanlar teslim edildi.

Güncel 08.12.2017, 00:28 08.12.2017, 00:48
2033
İŞKUR’dan iki eski hükümlüye proje hibesi

Bu kapsamda hayvancılık işi yapmak isteyen, projeleri kabul edilen ve protokolleri imzalanan Gazi Yüksel ve Sedat Kaya’ya büyükbaş hayvanlarının teslimi yapıldı.

Gazi Yüksel’in büyükbaş hayvanları Mecitözü ilçesinde, Sedat Kaya’nın büyükbaş hayvanları ise Büyük Düvenci beldesinde teslim edildi. Büyük Düvenci’deki teslim sırasında Belediye Başkanı Necmettin Yalçın da hazır bulundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan, “İŞKUR engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işgücü piyasasında yer almalarını temel görev bilerek, bu farkındalıkla hizmet veren bir kurumdur. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzce yılda iki dönem halinde engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmalarına olanak sağlayacak hibe destek programları ile ilgili proje başvuruları alınmaktadır. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işe uyumuna yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde vatandaşlarımıza duyurusunu yaptığımız hibe destek programına Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü kanalıyla, proje hazırlayanların projeleri önce Çorum İŞKUR Müdürlüğü’ne değerlendirilmiş, proje sahiplerine danışmanlık hizmeti verilmiş, eksiği olmayan projeler İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulundan geçirilerek Genel Müdürlüğümüze ilgili komisyonda değerlendirilmek üzere gönderilmiş, Komisyonca; hayvancılık işi yapmak isteyen iki eski hükümlüye ait projeleri kabul edilmiş ve kararlar doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce işbirliği protokolleri imzalanmıştır. Çorum İŞKUR, hayvancılık projelerine en büyük desteği bu sene vermiştir ve onay verilen projeler kapsamında 9 büyükbaş hayvan proje sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Bu kapsamda başarılı olan projelerin öncelikle ülkemize, sonra Çorum’a ve proje sahibi kişilere hayırlı olmasını diler, bu başarının tüm eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımıza proje hazırlama cesareti vermesini temenni ederim. Çünkü balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretmenin Çorum’un sosyo-ekonomik gelişimine daha fazla katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.” diye konuştu.

İŞKUR İl Müdürlüğü olarak dezavantajlı gruplar içinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşların müteşebbis ruhu ile hareket ederek kendi işlerini kurmalarını maddi ve manevi olarak desteklediklerini belirten Şahan, “Yeni kurulacak her işyeri potansiyel istihdam kapısıdır ve Çorum’da istihdam kapısı açabilecek potansiyele sahip her proje kurumumuz için değerlidir. Bu nedenle 2017 yılı içinde düzenlenecek hibe destek programlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın 11.12.2017 tarihine kadar projelerini İl Müdürlüklerine getirmelerini ve başvuru tarihini kaçırmamak adına iş ve meslek danışmanlarımız ile irtibat halinde olmaları ve gerekli danışmanlık hizmetini mutlaka kurumdan almalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

Büyük Düvenci Belediye Başkanı Necmettin Yalçın ise verilen desteklerden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederek belde sakinlerinden Sedat Kaya’ya kendilerinin maddî ve manevî desteklerinin devam edeceğini söyledi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@