İşçiler bayramlarını kutladı

Emeğin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, dünyanın her yerinde olduğu gibi Çorum’da da işçiler ve kamu emekçileri tarafından kutlandı. 1 Mayıs mitinginde işçiler, kamu emekçileri, gençler, kadınlar ve emekliler olmak üzere toplumun değişik kesiminden birçok yurttaş, attıkları sloganlar ve pankartlarla hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarına tepki gösterdiler.

Güncel 02.05.2014, 00:09 02.05.2014, 00:11
1007
İşçiler bayramlarını kutladı

KESK ve DİSK tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine katılan 2 bini aşkın işçi ve emekçi, işten atılmaların sona ermesini ve kölelik koşullarını andıran çalışma şartlarının iyileştirilmesini istediler.

Başta ekonomik krizin işçi ve emekçiler üzerine getirdiği yıkım politikaları olmak üzere, özelleştirmelere, taşeronlaştırmaya, sosyal güvenliğin tasfiyesine, iş cinayetlerine, işsizlik ve yoksulluğa karşı tepkilerini dile getiren emekçiler, kimsenin gündüzleri işsiz gezmediği, geceleri aç yatmadığı bir Türkiye istediler.

KESK ve DİSK’in çağrısıyla Özdoğanlar önünde toplanan emekçiler, sloganlarla, marşlarla mitingin yapılacağı Saat Kulesi’ne doğru yürüdüler.

1 Mayıs mitinginde KESK’e bağlı Eğitim Sen kitleselliğiyle dikkat çekerken, BES, SES, Tüm Bel Sen, Tarım Orkam Sen ve Kültür Sanat Sen üyeleri de sendikalarının pankartının arkasında yürüdü. Mitinge DİSK/Emekli-Sen, Çağdaş Avukatlar Derneği, Çampınarlı köylüler, Toplumsal Dayanışma, HDP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Emek Partisi, Emek Gençliği, Çarşı Grubu ve ÖDP katıldı.

Türk-İş’in katılmadığı 1 Mayıs’ta Şeker Fabrikası işçileri, inşaat işçileri, elektrik işçileri ve büro işçilerinin çeşitli sendika ve partilerle birlikte yürüdükleri görüldü. AKP hükümetinin neo liberal politikalarına karşı tepkilerin dile getirildiği mitingde inşaat işçileri ve tekstil işçileri, EMEP ile birlikte yürüyerek, çalışma koşullarının ağırlığına dikkat çeken slogan attılar.

1 Mayıs mitingi, 1977’de ve Gezi Parkı direnişinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından başladı.

Mitingde KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Öztürk ve DİSK Emekli Sen Başkanı Ömer Sözüdoğru birer konuşma yaptı. 1 Mayıs mitingi yağmurun da bastırması nedeniyle çekilen halayların ardından sona erdi.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@