“İşçi katliamlarının nedeni özelleştirme”

Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi İlhan Yaşar, Türkiye’de 1980 darbesi ile birlikte başlayan özelleştirmelerle önce kar eden kurumların zarar ettirildiğini ardından da bir yıllık karlarına yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekildiğini dile getirdi.

Güncel 14.05.2015, 22:42 14.05.2015, 22:43
573
“İşçi katliamlarının nedeni özelleştirme”
Madencilik sektörünün de özelleştirmelerden nasibini aldığını anlatan Yaşar, çağın gerisinde yöntemler ile yapılan madenciliğin özelleştirilerek, işverenlerin insafına terk edildiğini, bu sektörün deneyimi olmayan, gerekli teknik donanımdan ve alt yapıdan yoksun olan ve tek düşüncesi yüksek kar olan sermayenin eline geçtiğini anlattı.
Soma’da meydana gelen kazanın yıldönümü nedeniyle Pirbaba Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan İlhan Yaşar, daha fazla kar etmek amacıyla özelleştirmenin yanı sıra taşeronlaşma sisteminin de uygulamaya konulduğunu, bu sistemle taşeron işçi sayısının yedi kat arttığını ifade etti. Yaşar, işçi katliamlarının önüne geçilmesi için, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), hizmet alımı sözleşmelerinin derhal iptal edilmesi ve özel şirketlerde çalışan tüm personelin TKİ bünyesine aktarılması gerektiğini söyledi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@