İşbaşı Eğitim Programı 1 yıl uzatıldı

İşletmelere 12 aylık süre zarfında işçiye günlük asgari ücretin net tutarı, iş kazaları ve meslek hastalıkları sigorta pirimi ödemeleri şeklinde destek sağlandığını ifade eden Eyvaz, İşbaşı Eğitimi Programı’ndan yararlanmak isteyen işletmelerin, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile ya da Çorum İŞKUR İl Müdürlüğü ile irtibata geçebileceğini kaydetti.

Güncel 29.02.2016, 22:48 01.03.2016, 00:49
1069
İşbaşı Eğitim Programı 1 yıl uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’de bir süredir uygulanmakta olan İşbaşı Eğitim Programı’nı (İEP) revize ederek, uygulama süresini 6 aydan, 1 yıla uzattı. Yapılan değişiklikle ayrıca, yüzde 50’sini istihdam edeceğini taahhüt eden işletmeler, İEP kapsamında bir yıl süreyle 30 kontenjandan istifade edebilecek.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Kurumsal Danışmanı Zafer Eyvaz, İşbaşı Eğitim Programı’nın amacının; belli bir vasfa sahip olmasına karşın iş tecrübesi bulunmayan bireylerin tecrübe edinmesine, mesleği olmayan bireylerin meslek edinmesine, öte yandan işletmelerin de hem personel maliyetinin azalmasına, hem de yeni işe alınan personelin eğitim ve alışma sürecine altyapı hazırlamak olduğunu söyledi.
İEP’DEN KİMLER YARARLANABİLİR?
Programdan en az 2 işçi çalıştıran, İŞKUR’a kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, TSO’lar, noterler, kamu payının %50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller ve buna benzer işletmelerin faydalanabileceğini ifade eden Eyvaz, “10 işçinin üzerinde işçi çalıştıran işverenler ise %10 oranında faydalanabilmektedir. Örneğin; 2-10 işçi çalıştıran bir işverenimiz 1 kişi alabilmekteyken, 11 işçi çalıştıran işverenimiz 2 kişi İEP’den yararlandırabilmektedir. Ayrıca; yeni yapılan düzenleme ile işverenlerimiz %50 istihdam taahhüdü verdiği takdirde toplam çalışan sayısının %30’u kadar İEP’den eleman temin edebilmektedir. Örneğin; 100 işçi çalıştıran bir işyeri İEP kapsamında eğer %50 istihdam taahhüdü verirse 30 kişiyi bu program kapsamında işyerinde 12 ay süreyle mesleki eğitime tabi tutabilecektir. Program süresi de yeni yapılan düzenleme ile 12 aya çıkarılmıştır. Programa 15 yaşını doldurmuş, işsiz olan herkes katılabilir. Lise, ön lisans, lisans öğrencileri de bu programdan faydalanabilirler. Ancak; işverenlerimizin 1 ve 2. derece akrabaları, eşleri, program başlamadan önceki 3 aylık dönemdeki işçileri bu programa katılamazlar” dedi.
İŞ VE MESLEK EDİNDİRDİME FAALİYETLERİ
İşsizlik oranında Türkiye ortalamasının neredeyse yarısına eşit olan Çorum’da işsizlikten ziyade mesleksizlik sorununun bulunduğunu belirten Eyvaz, İşsizliği azaltmaya, mesleksiz iş arayanları işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleklerde yetiştirmek üzere TSO-İŞKUR işbirliği ile birçok alanda çalışmalar yapıldığını söyledi.
İŞKUR’un işverenlere ve iş arayanlara yönelik; işgücü yetiştirme kursları, işbaşı eğitim programları (İEP), girişimcilik eğitim programı, TSO-İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen UMEM Beceri’10 Kurs ve Staj Programları gibi faaliyetlerin, Çorum’un istihdam yapısına müspet katkı sağladığını ifade eden Eyvaz, “Bu programların hepsi, işverenlerimize ve iş arayanlarımıza destek olan, İşverenlerimizin yetiştirme maliyetlerini hafifleten, iş arayanlarımıza da gelir sağlayıcı destek programlarıdır. Son zamanlarda; işverenlerimizin ve iş arayanlarımızın en çok ilgi gösterdiği ve yararlandığı programların başında İşbaşı Eğitim Programları (İEP) gelmektedir” şeklinde konuştu.
Zafer Eyvaz, özellikle işletmelerin personel maliyetlerini azaltacak olan İşbaşı Eğitim Programı fırsatının Çorum Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri tarafından en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@