İş sağlığı ve güvenliği uygulaması 1 Temmuz’da

İş sağlığı ve güvenliği uygulaması, 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle resmi olarak başlıyor. İşletmeler bu tarihten itibaren bir kişi dahi çalıştırsa iş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın alacak.

Güncel 28.06.2016, 19:47 28.06.2016, 19:47
859
İş sağlığı ve güvenliği uygulaması 1 Temmuz’da

Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Alaittin Akel, yaptığı açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, 1 Temmuz'dan itibaren az tehlikeli ve 50'den az çalışanı olan kamu, özel tüm iş yerlerine iş güvenliği uzmanı, tıp fakültesi mezunu iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu geldiğini ve uygulamanın 1 Temmuz'da başlayacağını hatırlattı. Akel, işverenlerin Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) hizmeti alabileceğini söyledi.
İş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında, iş sağlığı ve güvenliği kanununun çıkarıldığını dile getiren TSO Başkanı Alaittin Akel, şöyle devam etti:
"Her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getiren kanun kapsamında iş yerleri; az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılarak işletmelere, zorunlu uygulama için geçiş süresi tanındı. 50 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hekim ve iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu, 2014'ün Ocak ayında başlamıştı. Bundan böyle manavından fırınına, pastanecisinden taksicisine, mobilyacısından giyim eşyası satanlara kadar işletmeler, bir kişi bile çalıştırsa iş güvenliği uzmanı ve doktor bulundurmak zorunda olacaklar. Kanunda öngörülen geçiş sürecinin son aşaması da 1 Temmuz'da tamamlanıyor ve bu tarihten itibaren ister kamu olsun ister özel, az tehlikeli ve 50'den az çalışanı olan tüm işyerleri için zorunluluk başlıyor. Böylece, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da resmen uygulama girmiş oluyor."
Yeni düzenlemede 10'dan az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerine bazı esneklikler de tanındığını vurgulayan Akel, işverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişinin gerekli eğitimleri alması halinde işe giriş, periyodik muayeneler, tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendilerinin de yürütebileceğini kaydetti.
Akel, kanunda belirtilen kurallara uymayanlara uygulanacak cezaların 5 ile 10 bin lira arasında değiştiğini ve cezaların iş güvenliği uzmanı ve hekim için ayrı ayrı olarak her ay cezanın katlanarak, aylık 13 bin liraya kadar çıkabileceğini vurguladı. Akel, "Üyelerimizin cezalı duruma düşmemeleri için bir an önce gerekli uzmanlarla anlaşma yapmaları gerekmektedir." dedi.
- Kanunun kapsadığı işyerleri
1 Temmuzda zorunlu olarak iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alacak işyerleri de şu şekilde sıralandı:
"Az tehlikeli işyerleri: Tarımdan gıdaya, mobilyadan otomotive, elektronikten taşımacılığa kadar yüzlerce mesleği kapsıyor. Meyve-sebze yetiştiriciliği-depolanması-satılması, tohumculuk, ormancılık, tahıl ürünleri ile ilgili tüm işyerleri, dondurulmuş gıda üretimi, ekmek fırınları, pastaneler, manavlar, makarna üreticileri, çikolata-kakao ve şekerleme ürünleri imalatı-depolanması-satışı, çay ve kahve üretimi, tüm içecek ürünlerinin üretimi-satışı, halıcılar, mobilyacılar, tüm tekstil-konfeksiyon üretimi ve satışı yapan işyerleri, ayakkabıcılar, müzik aleti üreticileri, elektrikçiler, oto bayileri, oto yedek parçacıları, nalburlar, bilgisayar ile ilgili tüm işler, oyuncak üretici ve satıcıları, müzayede şirketleri, su ticareti yapan şirketler, eczaneler, taksiler, araç kiralama şirketleri, her türlü nakliye işi yapan şirketler."(Sungurlu Gündem)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@