İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ağır cezalar kapıda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, çalışma hayatında yeni bir sayfa açtığı, son günlerdeki işyeri kazalarının ardından iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin daha sıkı biçimde denetleneceği bildiriliyor.

Güncel 25.11.2014, 23:59 25.11.2014, 23:59
998
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ağır cezalar kapıda
Hitit Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Sorumlu Müdürü ve A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Cengizhan Lek, son dönemde ulusal ve yerel anlamda da sıklıkla karşılaşılan iş kazaları ve işverenlerin yükümlülükleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

4857 Sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu’nun işverene çeşitli sorumluluklar yüklediğine dikkat çeken Cengizhan Lek, işletmelerin az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şeklinde sınıflara ayrıldığını da hatırlatarak, imalat, inşaat ve akaryakıt istasyonları gibi işkollarının tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yeraldığını, market, elektrikli ev aletleri satışı gibi ticari faaliyetlerin ise az tehlikeli sayıldığını bildirdi.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin, 1 kişi çalıştırıyor olsalar dahi kısmi zamanlı olarak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştıracaklarını, ya da ortak sağlık güvenlik birimlerinden hizmet alacaklarını anlatan Lek, “Bu işletmelerden bir kısmı, aldıkları hizmetle ilgili ödedikleri bedellerin bir kısmını geri alabilmektedirler” dedi.

Ülke genelinde bu hizmeti alması gereken işletme sayısının yaklaşık 680 bin olmasına karşılık, sisteme kayıtlı işletme sayısının 200 bin civarında kaldığına da işaret eden Cengizhan Lek, bu hizmeti almayan işletmelerin ceza ödeme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldıklarını, bu işletmelere son kez, Aralık ayı sonuna kadar süre verileceğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Bu süre içerisinde anlaşma yapan ve İSG Katip Sistemi üzerinde listelenen işletmeler cezai yaptırımdan etkilenmeyecekler. Fakat bu süre içerisinde, iş kazası veya denetim geçiren işletmeler için, bu süre söz konusu olmayacaktır. İşletme o tarih itibariyle geriye dönük cezai müeyyideye maruz kalacaktır.

Son dönemde artan ölümlü iş kazalarının ardından bu alandaki denetimler sıklaşmıştır, daha da sıkılaşacaktır.

Hitit OSGB olarak Ankara ve Çorum’da iki şubesi olan bir işletmeyiz. Adımızdan da anlaşılacağı üzere Çorumluyuz. Ekibimiz, sektörde duayen kabul edilen kişilerden oluşmaktadır. Çorum ve Ankara ile birlikte bu illere sınırı olan Sinop, Samsun, Amasya, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Konya, Eskişehir, Bolu, Kırıkkale, Kırşehir ve Aksaray illeri ile bu illerin ilçelerinde faaliyet göstermekteyiz. Hemen hemen her iş kolunda hizmet vermemiz hasebiyle her alanda uzmanlaşmış durumdayız.

Bu bilgi ve uzmanlığımızı Çorumlu hemşerilerimize de sunmaktayız. Sadece cezai müeyyide için değil Kazasız ve huzurlu çalışma ortamlarının oluşturulması için varız.”
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@