“İş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir”

İŞGÜSA İş Güvenliği ve Sağlığı A.Ş. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Sevda Tanrıverdi Kılıç, iş kazaları istatistiklerinde ülkemiz Avrupa’da ilk sırayı dünyada ise 3. sırayı aldığını bildirdi.

Güncel 03.05.2014, 00:13 03.05.2014, 00:15
1194
“İş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir”

İŞGÜSA İş Güvenliği ve Sağlığı A.Ş. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Sevda Tanrıverdi Kılıç, iş kazaları istatistiklerinde ülkemiz Avrupa’da ilk sırayı dünyada ise 3. sırayı aldığını bildirdi.

İş sağlığı güvenliği haftası nedeniyle “iş kazaları, meslek hastalıkları, işverenin ve çalışanların sorumlulukları” konusunda Anitta Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Kılıç, Türkiye’de her 6 dakikada bir iş kazası yaşandığını, her 6 saatte de bir işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kılıç, “Bu, evlerinden çıkan ve çocuklarının geçimlerini sağlamak için çalışmaya giden 4 kişinin akşamları evlerine dönememeleri anlamına gelmektedir. Her 2,5 saatte 1 işçi iş göremez hale gelmektedir” dedi.

Konuşmasının devamında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılan çalışmaların amacına dikkat çeken Kılıç, şunları söyledi:

“İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının asıl amacını oluşturur. Çalışanları iş yerlerinin olumsuz etkilerinden korumak, rahat ve güvenli ortamlarda çalışmalarını sağlamak, başka bir ifadeyle çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı koruyarak ruh ve beden bütünlüklerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bir iş yerinde üretim güvenliğinin sağlanması beraberinde verimin artması sonucunu doğuracağından özellikle ekonomik açıdan önemlidir. İş yerinde çalışan işçilerin korunması ile meslek hastalıkları ve iş kazaları sonucu ortaya çıkan işgücü ve işgünü kayıpları azalacak dolayısıyla üretim korunacak ve daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının işçiye verdiği güvenle iş veriminde artma olacaktır.İş yerinde alınacak tedbirlerle, iş kazalarından veya güvensiz sağlıksız çalışma ortamından dolayı doğabilecek makine arızaları ve devre dışı kalmaları, patlama olayları, yangın gibi işletmeyi tehlikeye düşürebilecek durumlar ortadan kaldırılacağından işletme güvenliği sağlanmış olur.

İş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirler, bir maliyet olarak değil, işyerlerinin daha huzurlu, çalışanların daha mutlu ve işletmelerin daha verimli olabilmesi için bir öncelik olarak görülmelidir. Dünyanın işleyiş şeklinin incelenmesi ve ülkemizde doğan bu ihtiyaçtan hareketle tüm sosyal tarafların da görüşü alınarak 6331 Sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu hazırlanmıştır. Çalışma hayatımızda olumlu etkilerini her geçen gün daha fazla gösterecek böyle bir kanunun hayata geçirilmiş olmasını çok önemsemeliyiz. Ancak hazırladığımız kanun ne kadar iyi olursa olsun, kanunun amacına ulaşması ancak ilgili bütün paydaşlarca benimsenmesi ve uygulamaya geçirilmesi ile mümkün olacak ve avantajları görülecektir.

Yapılan araştırmalarda iş kazalarının % 50’si kolaylıkla önlenebilecek kazalar, % 48’i sistemli bir çalışma ile önlenebileceği, % 2’sinin ise önlenemeyeceğini ortaya çıkmıştır. Yani iş kazalarının % 98 önlenebilir.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@