“İş güvencesi kırmızı çizgimiz”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, iş güvencesi konusunda sessiz kalmayacaklarını ve bu konudaki hassasiyetlerini ve iş güvencesini sonuna kadar koruyacaklarını dile getirdi.

Güncel 15.11.2015, 22:45 15.11.2015, 22:46
680
“İş güvencesi kırmızı çizgimiz”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, tarihi tecrübelerinin güçlü memur, güçlü devlet anlamına geldiğini gösterdiğini belirterek, güçlü memurun; proje, kaliteli hizmet, güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, bölgesel güç, küresel güç anlamına geldiğini, sosyal güvenliği yetersiz, iş güvencesiz taşeron işçiyle büyük devlet olunamayacağını dile getirdi.
Güçlü memurun olmazsa olmazının iş güvencesi olduğunu belirten Saatcı,”İş güvencesi, büyük Memur-Sen Ailesi'nin ve bütün kamu görevlilerinin kırmızıçizgisidir. Kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına, etrafından dolanılmasına asla müsaade etmeyiz, izin vermeyiz. Bu kapsamda, henüz hükümet dahi kurulmamışken iktidar partisinin bazı milletvekillerince yapılan iş güvencesinin kaldırılacağına yönelik sorumsuz açıklamaları esefle karşılıyoruz. Kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışıldığı, tartışılacağı ya da sona erdirileceği algısı uyandıracak kavramlarının kullanılması, açıklamaların yapılması çalışma hayatının ve toplumsal barışın dinamitlenmesidir” dedi. Yaptığı yazılı açıklamada, kamu görevlilerinin ve toplumun huzurunu bozacak açıklamalardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Saatcı, “1 Kasım seçimlerinde asli işlerde istihdam edilen taşeronların kadroya alınması sözü verilmişken ve seçim beyannamesinde kamu görevlilerinin iş güvencesiyle ilgili bir tespite ve teklife yer verilmemişken kamu görevlilerinin iş güvencesini tartışmaya açmak, çelişkidir, abesle iştigaldir, enerji kaybıdır, zaman israfıdır” dedi.
Bu tartışmaları doğru da bulmadıklarını ifade eden Saatcı, 64. hükümetin programında kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışılmayacağına dair teminata kesin bir ifadeyle yer verilmesi gerektiğini, aksi taktirde, çalışma barışı ve toplumsal huzurun bozulmasının zemininin oluşacağını, bunun da yeni Türkiye hedefinden uzaklaşma anlamına geleceğini dile getirdi.
İktidarın hedefinin, iş güvencesini kaldırmak olmaması gerektiğini belirten Ahmet Saatcı, kamu personel sisteminin, iş güvencesi temelinde kadrolu istihdam odaklı, kamu görevlilerine güveni esas alan anlayışla kariyer ve liyakat odaklı olarak güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kamu hizmetleri alanında asli ve süreklilik niteliğinin asıl, geçici faaliyet kurgusunun istisna olduğu anlayışıyla geçici personel ve sözleşmeli personel istihdamına kısmen yer verilmesi ve kamu hizmetleri alanında taşeron çalıştırma uygulamalarına bütünüyle son verilmesi gerektiğini anlatan Saatcı, “Türkiye'nin en büyük emek hareketi ve yetkili konfederasyonu olarak, iş güvencesini sadece kırmızı çizgimiz olarak değil, Büyük Türkiye'nin güvencesi olarak da görüyoruz. Bu kapsamda, sessiz kalmayacağız, iş güvencesini dokundurtmayız. Bu hassasiyetlerimizi ve iş güvencemizi sonuna kadar koruyacağız” dedi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:04
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:00

Gelişmelerden Haberdar Olun

@