“İş dünyası tarafsız bir kuruluşa sahip olmalı”

TÜRKONFED 10. Kuruluş Yılı Zirvesi’ne katılan Erdem Çenesiz, başkanlık görevini üstlendiği dönemdeki çalışmalara ve bugün geldiği noktadaki TÜRKONFED algısına değindi. Çenesiz, “Konfederasyonu TÜSİAD yönetir” algısının da değişmesi gerektiğini vurguladı.

Güncel 18.12.2014, 00:00 18.12.2014, 00:01
597
“İş dünyası tarafsız bir kuruluşa sahip olmalı”
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından düzenlenen “10. Yılında TÜRKONFED ve İş Dünyası Örgütleri İçin Gelecek Perspektifleri” konulu panel ve 10. Kuruluş Yılı Zirvesi’ne katılan Çorumlu işadamı Erdem Çenesiz, cesur önerilerde bulundu.
TÜRKONFED Eski Başkanı Erdem Çenesiz ile birlikte TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Celal Beysel, TÜRKONFED Kurucu Başkanı Enis Özsaruhan, TÜSİAD Eski Başkanları Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ümit Boyner ile Muharrem Yılmaz geçtiğimiz günlerde Sabancı Center’da düzenlenen panelde birer konuşma yaparak iş dünyasının sorunlarına değindi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı gecede Erdem Çenesiz başta olmak üzere önceki dönem TÜRKONFED Başkanları’na plaket verildi.
Gecede Çenesiz, başkanlık görevini üstlendiği dönemdeki çalışmalara ve bugün geldiği noktadaki TÜRKONFED algısına değinerek, önemli ve iddialı açıklamalarda bulundu. Cesur açıklamalarından dolayı birkaç kez konuşması kesilerek salondakiler tarafından alkışlanan Erdem Çenesiz, özellikle TÜSİAD ve TÜRKONFED ilişkisine dikkat çekerek, “tarafsız ve bağımsız gönüllü iş dünyası kuruluşuna ihtiyacımız var” dedi.
TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer ve TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça’nın konuşmalarıyla başlayan gecede panelin moderatörlüğünü ise TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptı.
Panelde konuşan ve 2011-2012 yılları arasında başkanlık görevi yapan Çenesiz, konuşmasına “Tartışmadan fikirlerin gelişmesi mümkün değildir. TÜRKONFED ülkemiz için bu gün anlaşıldığından çok daha önemlidir. Ülkemizin tarafsız ve bağımsız gönüllü iş dünyası kuruluşuna büyük ihtiyacı var. TÜRKONFED, işletme büyüklüğü, hayat tarzı, siyasi görüş farkı gözetmeksizin tüm iş insanlarının içinde yer alabildiği ancak siyasallaşmayan, tarafsız ve bağımsız bir yapı olduğunu daha da güçlü gösterebilmelidir” diye başladı.
Konfederasyon ile TÜSİAD arasındaki ilişkinin farklı algılandığına dikkat çekerek gerçek güçlerine ulaşmaları için “TÜRKONFED’i TÜSİAD yönetir” algısının değişmesi gerektiğini dile getiren Erdem Çenesiz, “Konfederasyonun güçlenmesi için yapılanlar TÜSİAD’ a karşı olmak gibi algılattırılıyor. Oysaki TÜSİAD’ın Türkiye için önemli bir kurum olduğu ve geleceğimiz için önemli görevler yaptığı asla göz ardı edilemez. Ayrıca sınırları belirlenmiş bir işbirliğinin TÜRKONFED’e avantajlar sağladığı aşikârdır. Kişisel düşüncem bu aldı bizim gelecekteki çok mühim pozisyonumuzun önündeki en önemli engeldir. Böyle bir algı yoktur dersek de gerçekleri inkâr etmiş oluruz. Ben, TÜSİAD’ın desteğinin vakur ve samimi bir destek olduğuna dair inancımı muhafaza ediyor ve bu desteğin TÜRKONFED’ in güçlenmesi için önemli olduğunu biliyorum. Bir yandan da böylesine ideal bir yapılanmanın bağımsız olmadığı algısıyla bir çerçeve içine alınmasını da tüm camiaya yapılan büyük bir haksızlık olarak görüyorum” diye konuştu.
“TÜRKONFED’i önemseyen birisi olarak, Konfederasyonun geleceği için samimi ve açık yürekli olmamız gerektiğine inanıyorum” diyen Erdem Çenesiz, bir önceki başkanlık seçiminde yaşananlardan dolayı Konfederasyonun zarar gördüğünü, TÜRKONFED Başkan adayının Federasyon başkanlarının bir araya gelerek ortak aday olarak sunulması, TÜSİAD’ın TÜRKONFED Başkanı’nı istifa ettirebilir kaygısının ortadan kaldırılması ve bunun sıkıntılarını yaşayan bir kişi olarak başkanlık makamının özgüvenini tekrar kazandırmaları gerektiğine inandığını dile getirdi.
Çenesiz, TÜRKONFED’in geleceğini daha güçlü hale getirmek isteniyorsa özgüvenlerini ortaya koymaları ve Konfederasyonun Ekonomik ve Sosyal Konsey’de yer bulması gerektiğini sözlerine ekledi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@