İrfan Balkanlıoğlu: “Paralel olmayan yok gibi…”

Çorumlu Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz darbe kalkışması sürecinden sonra başlatılan soruşturmalar kapsında Ordu’da 697 kamu çalışanının açığa alındığını, 142’sinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini, 15 memurun ise firar ettiğini açıkladı.

İrfan Balkanlıoğlu: “Paralel olmayan yok gibi…”

Çorumlu Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz darbe kalkışması sürecinden sonra başlatılan soruşturmalar kapsında Ordu’da 697 kamu çalışanının açığa alındığını, 142’sinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini, 15 memurun ise firar ettiğini açıkladı.

18 Ağustos 2016 Perşembe 21:02
İrfan Balkanlıoğlu:  “Paralel olmayan yok gibi…”
Makamında bir basın toplantısı düzenleyen Vali Balkanlıoğlu, darbe girişiminin başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, silahlı kuvvetlerin ve Türk halkının basiretli davranışı sayesinde başarısızlığa uğradığını belirtti. Bu olayın hemen ardından FETÖ'nün devletin tüm birimlerinden silinmesi amacıyla soruşturmalar başladığını belirten Balkanlıoğlu, “FETÖ her türlü takiyye ve kamufleyi yaparak devletimize sızmış. Yani örgüt gücünü buralarda alıyor. Bu sebeple bu örgütle irtibatlı olan şahıslar işlem görmeye başladı. Ordu genelinde başta kamu çalışanları olmak üzere bu örgüte destek veren, irtibatlı olan şahıslar tespit edilmeye başladı. Bakanlıklar doğrudan açığa aldığı gibi Valilik olarak bizde doğrudan doğruya açığa alınma kararı verebiliyoruz” dedi.

FETÖ SORUŞTURMASI
Ordu’da yapılan operasyonlar hakkında bilgi vererek bugüne kadar 741 kamu çalışanı hakkında işlem yapıldığını, 697'sinin açığa alındığını ve 142 kamu çalışanının ise tutuklandığını anlatan Balkanlıoğlu, 15 memurun firarda olduğunu, 136 kamu çalışanının serbest kaldığını, 386 kamu çalışanının ise adli işlemlerinin sürdüğünü açıkladı. Ordu’da örgüte maddi manevi destek yapan 146 kişiden 52’sinin tutuklandığını, 12 kişinin ise firarda olduğunu anlatan Balkanlıoğlu, 40 kişinin ise serbest bırakıldığını açıkladı.

“İHBARLAR UÇUŞUYOR”
FETÖ örgütüne yönelik kamu ve sivil alanda başlatılan soruşturmalar kapsamında sıkı bir çalışma yaptıklarını, vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetleri de değerlendirdiklerini kaydeden Vali Balkanlıoğlu, “İhbarlar havada uçuşuyor. O ihbar ve şikayetlere göre bakılırsa paralel olmayan yok gibi. Hepsinin değerlendirilmesi lazım. Sadece iddia ile iş yapılsa şu memlekette ne rahat kalır ne huzur kalır ne de insanlarda güven kalır. Büyük bir şok yaşadık ama artçılar da gelecektir. Çok büyük hazırlıklar yapıldı. Bundan sonra böyle sıkıntılar yaşamamak için devlet harekete geçti. Gereken her şey yapılacaktır. Tüm iddia ve şikayetler adli makamlar tarafından tek tek titizlikle inceleniyor” diye konuştu.

“DELİLİ OLAN ŞİKAYET ETSİN”
Mağduriyet oluşturulmaması için kılı kırk yardıklarını ifade eden Çorumlu Vali Balkanlıoğlu, elinde delil olan vatandaşları adli makamlara başvuru yapmaya çağırdı. Balkanlıoğlu, “Mağduriyet oluşmaması için kılı kırk yarıyoruz. FETÖ ile irtibatlı olan kimseler hakkında delil varsa memur bile olsalar bunların idari amirlerine şikayet edilmesine bile gerek yok. Memur kanununa tabi değil bu olay. Çünkü görev suçu değil. Yani memurun görevi değil terör örgütüne mensup olmak. Görev suçu olmadığı için doğrudan doğruya savcılığa ve adli makamlara şikayet edebilirsiniz. Hakkında delil olan herkesi adli mercilere derhal iletmeniz vatanseverlik adına fayda vardır. Herkes detaylı ve her iddia araştırılıyor. Herkes iddiasını ispatla yükümlüdür. Herkes, herkes hakkında bir şeyler söyleyebilir. Elinizde delil varsa gereken yapılır” dedi.
(İHA)
Son Güncelleme: 18.08.2016 21:04