“İnsan hakları ihlal edilmeye devam ediyor”

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hikmet Aydın, BM tarafından İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilişinin 65. yılında Türkiye’de insan haklarının ihlal edilmeye devam ettiğini söyledi.

“İnsan hakları ihlal edilmeye devam ediyor”

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hikmet Aydın, BM tarafından İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilişinin 65. yılında Türkiye’de insan haklarının ihlal edilmeye devam ettiğini söyledi.

10 Aralık 2013 Salı 23:14
“İnsan hakları ihlal edilmeye devam ediyor”

İki gün önce Yüksekova’da iki yurttaşın polis kurşunu ile öldürüldüğünü, pek çok ilde bu cinayetleri protesto etmek isteyenlere müdahale eden polisin çok sayıda göstericiyi yaraladığını ifade eden Aydın, “Başbakan bir ile gelecek diye, o ilde olağanüstü hal ilan ediliyor ve bütün gösteriler yasaklanıyor. Trakya’da Başbakan’ın geleceği gün bazı kişiler tedbiren gözaltına alınıyor.Başbakan, dün kendine çalışırken, bugün aynı işi yapan ama hükümete muhalefet eden gazetecileri ve gazeteleri “vatana ihanet” ile suçluyor. Hükümete muhalif olduğu varsayılan yurttaşlar fişleniyor. Sahte isimlerle alınan hakim izinleriyle telefonlar dinleniyor. Hatta, izin alınmaya dahi gerek duyulmadan telefonların dinlenilmesine devam ediliyor” dedi.
Halen gazeteciler ve yazarların düşüncelerinden ötürü hapishanelerde olduğunu belirten EMEP İl Başkanı Aydın, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Yazdıklarına, yaptıkları haberlere tahammül edemeyen iktidar gazeteci ve yazarları “örgüt üyesi” diyerek tutukluyor ve yargılıyor. Hapishaneler tıklım tıklım dolu. Dünyanın en fazla siyasi tutuklu ve hükümlüsü “terörist” denerekbizim ülkemizde hapishanelere doldurulmuş. Cezaevlerinde, hak ihlallerinde sınır tanınmıyor.
Hapishanelerde binlerce hasta tutuklu ve hükümlü ölümü bekliyor. Sahte delillerle, “gizli tanık”larla insanlar ömür boyu hapis cezalarına çarptırılıyor. Din ve vicdan özgürlüğü yok. Sünni-Hanefi mezhebi dışında din ve inanışlar devlet tarafından aşağılanıyor, dışlanıyor. Anadilde eğitim hakkı tanınmamaya devam ediyor.
Hala grev hakkı gereği gibi kullandırılmıyor. Siyasi grev, genel grev, dayanışma grevi yasak. Sendikalar, hükümetin, iktidar güçlerinin açıkça müdahale ettiği alanlar haline geldi. Yüzde onluk barajlar halkın iradesinin meclislere yansımasını engellemeye devam ediyor. Siyasi partiler, sendikalar, dernekler, vakıflar vb. üzerinde idari ve yasal vesayet sistemi değişmedi. Örgütlenme özgürlüğü kısıtlanmaya devam ediyor.
Gösteri hakkı Gezi Direnişi’nde görüldüğü gibi ayaklar altına alınıyor.
Kürtlerin, Alevilerin, kadınların, gençlerin hakları ihlal edilmeye devam ediliyor.
Altmış beş yıl sonra bir 10 Aralık’ta daha ihlal edilen hakları saymakla bitiremiyoruz.
‘İleri demokrasi’ iddiasındaki AKP iktidarını yalan söylemeyi bırakıp, insan hak ve özgürlükleri üzerindeki baskı, kısıtlamaları kaldırmaya, hak ve özgürlükleri tanımaya davet ediyoruz.
Türkiye halkları on yıllardır verdiği özgürlük ve demokrasi mücadelesi ile demokratik hak ve özgürlükleri hak ettiğini defalarca kanıtladı. Kendi iktidarını kurduğunda, hak ve özgürlükleri de serbestçe yaşayacak, gerçek demokrasi ile sözde “ileri demokrasi” arasındaki farkı dosta düşmana gösterecektir." (Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 10.12.2013 23:15