İnal’ın kültür şenliğine yoğun ilgi

Osmancık’ta İnal Köyü Derneği (İNDER) tarafından düzenlenen Kültür Şenliği yoğun ilgi gördü.

İnal’ın kültür şenliğine yoğun ilgi

Osmancık’ta İnal Köyü Derneği (İNDER) tarafından düzenlenen Kültür Şenliği yoğun ilgi gördü.

01 Ağustos 2014 Cuma 21:07
İnal’ın kültür şenliğine yoğun ilgi
Osmancık’ta İnal Köyü Derneği (İNDER) tarafından düzenlenen Kültür Şenliği yoğun ilgi gördü.

İnal Köyü’ndeki mesire alanında düzenlenen şenliğe Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Ak Parti İlçe Başkanı Oğuzhan Kaya ve ÇORDEF Başkan Yardımcısı Mustafa Urhan’ın yanı sıra ilçe merkezinden ve çevre köylerden yüzlerce vatandaş katıldı.

İnal Köyü’ne özgü kültürel oyunların ve konserlerin yer aldığı şenlikte sanatçılar Habibe Bozkır ve Rüştü Şeker konser verdi. Şenliğe katılan vatandaşlar konserler ve halk oyunları ile doyasıya eğlenirken bazı aileler de mesire alanında piknik yaptı.

Şenlikte güreş müsabakaları ve halat çekme yarışması gibi çeşitli yarışmalar da düzenlendi. Çekişmeli geçen ağalık yarışmasında ise derneğe en çok bağışta bulunan Yılmaz Kaya, İnal Köyü’nün ağası seçildi.

İNDER Başkanı Recep Kaya şenlikte yaptığı konuşmada, çeşitli kültürel etkinliklerle İnal Köyü’nün kültürünü korumayı ve yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

Şenlik organizasyonu ile İNDER’in yöre insanını bir araya getirerek hemşehrilik bağlarını da güçlendirmeyi hedeflediğini kaydeden Kaya; “Derneğimiz köyümüzün kültürünü ve doğasını korumak amacı ile kuruldu. Bu noktada köyümüze ait kültür varlıklarını yaşatmak ve tanıtmak amacı ile çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Ayrıca köy insanımızı ve yöre halkımızı buluşturmak, kaynaştırmak, hemşehrilik bilincini güçlendirmek için bu sene ilkini düzenlediğimiz geleneksel kültür şenliğini başlattık. Bu gün şenliğimizde köyümüzde ve başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerimiz bir araya geldi. İlçemizden ve komşu köylerden yoğun bir katılım oldu. İNDER olarak aynı coşkuyu artırarak devam ettirecek ve hemşehrilerimizin desteği ile daha güzel etkinliklerde bir araya geleceğiz” dedi.

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş ise insanların kaynaşmasına aracılık eden sivil toplum etkinlilerinin önem arz ettiğini belirterek “İnal Kültür Şenliğine İstanbul’dan gelip katılan hemşehrilerimiz, Ankara’dan ve başka şehirlerden gelen hemşehrilerimiz var. Bu tür organizasyonları yapmak büyük emek ve fedakarlık istiyor. İnsanlarımızı böyle bir şenlikte bir araya getirmek, İnal Köyü’nün yöresel kültürü ve tarihi ile buluşturmak çok güzel bir şey. Ayrıca 500 yıllık yöresel kıyafetlerin sergilenmesi gibi yörenin kültürünün ve tarihinin yaşatılmaya çalışılması çok önem arz ediyor. Dernek yönetimine köyümüze ve ilçemize sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şenlikte ayrıca dernek tarafından köyün girişine yaptırılan “İnal Köyü’ne Hoş Geldiniz” tabelasının açılışı yapıldı.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 01.08.2014 21:07